משפחה

שימוש בקנאביס עשוי לגרום תסמינים דמויי-חמצת סוכרתית בחולים עם סוכרת מסוג 1 (Diabetes Care)

בחולים עם סוכרת מסוג 1 הפונים להערכה רפואית עם תסמינים של חמצת סוכרתית יש לקחת בחשבון אפשרות של אבחנה של קטוזיס משנית לתסמונת הקאת יתר על-רקע שימוש בקנאביס (Cannabis Hyperemesis Syndrome), כאשר מספר קריטריונים עשויים לסייע להימנע מהאבחנה השגויה, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת Diabetes Care.

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לזהות סמנים העוזרים לסייע בהבחנה בין חמצת סוכרתית (Diabetic Ketoacidosis) ובין תסמונת הקאת-יתר על-רקע שימוש בקנאביס (Cannabis Hyperemesis Syndrome) במבוגרים עם סוכרת מסוג 1.

מדגם המחקר כלל 295 מבוגרים עם סוכרת מסוג 1 אשר פנו להערכה רפואית עם קוד אבחנה הקשור בחמצת סוכרתית. החוקרים בחנו את הנתונים אודות 68 חולים עם 172 אירועי חמצת סוכרתית שענו על קריטריוני ההכללה במחקר. שימוש בקנאביס הוגדר על-סמך בדיקת שתן חיובית לנוכחות קנאביס.

החוקרים ערכו השוואה בין ממוצע מדד חומציות בדם ורידי, ריכוז ביקרבונט, פער אניונים ורמות ביתא-הידרוקסיבוטיראט בין משתמשים בקנאביס ואלו שלא השתמשו בקנאביס.

מהנתונים עולה כי בקרב משתמשים בקנאביס תועד מדד חומציות גבוהה יותר (ממוצע של 7.42 לעומת 7.09) וריכוז ביקרבונט הממוצע היה גבוה יותר (19.2 מילימול/ליטר לעומת 9.1 מילימול/ליטר, בהתאמה), בהשוואה לאלו שלא השתמשו בקנאביס.

השטח מתחת לעקומת ה-ROC לתוצאה חיובית בבדיקת שתן לקנאביס אשר ניבא תסמונת הקאת יתר על-רקע שימוש בקנאביס עמד על 0.9892.

החוקרים כותבים כי זוהו הבדלים משמעותיים במדדים מטבוליים להבחנה בין משתמשים בקנאביס ואלו שלא השתמשו בקנאביס. חולים שאינם משתמשים בקנאביס פונים עם חמצת מטבולית עם פער אניונים גבוה, כפי שניתן לצפות במקרים של חמצת סוכרתית, בעוד שמשתמשים בקנאביס מתייצגים בנוסף עם בססת מטבולית ככל הנראה עקב הקאות חוזרות משנית לתסמונת הקאות-יתר על-רקע שימוש בקנאביס.

המומחים מציעים קריטריונים אבחנתיים למצבים של היפרגליקמיה עם קטוזיס משנית לתסמונת הקאת יתר על-רקע שימוש בקנאביס (או HK-CHS, כקיצור ל-Hyperglycemic Ketosis due to Cannabis Hyperemesis Syndrome). בנוסף לריכוז סוכר גבוה בדם ורידי, פער אניונים גבוה וריכוז גבוה של ביתא-הידרוקסיבוטירט, קריטריונים נוספים כוללים מדד חומציות של 7.4 ומעלה וריכוז ביקרבונט של 15 מילימול/ליטר מעלה בנוכחות קטוזיס בחולים הפונים עם תסמינים של חמצת סוכרתית.

Diabetes Care, 2021

לידיעה ב-Healio

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים