משפחה

ריכוז NT-proBNP עשוי לשמש ככלי לחיזוי הסיכון לפרפור פרוזדורים עם או ללא הגדלת פרוזדור שמאלי (Clin Cardiol)

במאמר שפורסם בכתב העת Clinical Cardiology מדווחים חוקרים מסין על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי רמות NT-proBNP עשויות לשמש ככלי לחיזוי הסיכון לפרפור פרוזדורים עם או ללא הגדלה של הפרוזדור השמאלי.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי NT-proBNP הוא סמן בדם המופרש על-ידי תאי שריר לב. מתיחת שריר הלב מהווה את הגירוי המרכזי להפרשת NT-proBNP מתאי שריר לב. מחקרים קודמים הראו כי NT-proBNP הינו גורם סיכון חשוב להפרעה בתפקוד הלב, אירוע מוחי ותסחיף ריאתי. במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון אם מתיחה של השריר עקב פרפור פרוזדורים עשויה להוביל לעליה ברמות NT-proBNP.

השערת המחקר הייתה כי שינויים במתח שריר הלב עשויים להביא לעליה בהפרשת NT-proBNP וכי רמות הסמן עשויות לעלות במצבי פרפור פרוזדורים עם או ללא הגדלה של הפרוזדור השמאלי.

החוקרים השלימו מחקר תצפיתי, רטרוספקטיבי, שכלל 1,345 חולים עם וללא פרפור פרוזדורים. לאחר הוצאת 102 חולים שלא ענו על קריטריוני המחקר, המדגם הסופי כלל 1,243 משתתפים, כולל 679 חולים עם פרפור פרוזדורים (55.7% גברים) ו-564 חולים ללא הפרעת הקצב (50.8% גברים).

מהנתונים לאחר תקנון לגיל, מין, מדד מסת גוף, קוטר פרוזדור שמאל, יתר לחץ דם, סוכרת, מחלת לב כלילית ואוטם מוחי, תואר קשר מובהק סטטיסטית בין NT-proBNP ובין פרפור פרוזדורים.

ממצאי המחקר תומכים בשימוש בריכוז NT-proBNP ככלי לחיזוי הסיכון לפרפור פרוזדורים בנוכחות או בהעדר עדות להגדלה של הפרוזדור השמאלי.

Clin Cardiol. 2021 Dec 24

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים