מערכת בינה מלאכותית משפרת זיהוי סרטן קיבה בשלב מוקדם (Endoscopy)

מערכת בינה מלאכותית הקרויה ENDOANGEL נמצאה יעילה לניטור בזמן-אמת של אזורים עיוורים בבדיקה אנדוסקופית ובשיפור יכולת זיהוי סרטן קיבה מוקדם במהלך בדיקת גסטרוסקופיה, כך מדווחים חוקרים במאמר שפורסם בכתב העת Endoscopy.

בעוד שגסטרוסקופיה משמש באופן נרחב להערכת נגעים במערכת העיכול העליונה, קיימת וריאביליות רבה בין רופאים ופעמים רבות מפספסים את האבחנה של הנגעים בבדיקה אנדוסקופית. השימוש בטכנולוגיית בינה מלאכותית עשוי לשפר את שיעורי זיהוי נגעים בזמן-אמת ולשפר את הסיכויים לאבחנה מוקדמת והתחלת טיפול מוקדם כנגד סרטן קיבה.

מדגם המחקר כלל 1,050 משתתפים מחמישה בתי חולים ברחבי סין אשר עברו גסטרוסקופיה וחולקו באקראי להשלמת הבדיקה האנדוסקופיה בסיוע ENDOANGEL (498 חולים) או קבוצת ביקורת (504 חולים) בהם בוצעה הבדיקה ללא מערכת ENDOANGEL. הבדיקות כללו הדמיה עם אור-לבן, אנדוסקופיה עם הגדלת ההדמיה וביופסיה של נגעים חשודים.

החוקרים ערכו השוואה בין הקבוצות להערכת מספר הנגעים הסמויים לאחר ההתערבות. הם בחנו את תוצאות השימוש במערכת הבינה המלאכותית ביכולתה לחזות סרטן קיבה בשלב מוקדם בתנאי עולם-אמיתי.

בקרב חולים בזרוע ההתערבות תועד מספר ממוצע קטן יותר של נגעים סמויים, בהשוואה לחולים בזרוע הביקורת (5.38 לעומת 9.82, בהתאמה; p<0.001). למרות יתרון זה, בחולים בקבוצת ההתערבות משך זמן הבדיקה היה ארוך יותר משמעותית (5.40 דקות לעומת 4.38 דקות, p<0.001).

החוקרים מדווחים כי תועדו 819 נגעים עליהם דיווחו הרופאים בזרוע ההתערבות, כולל 196 נגעים בקיבה עם תוצאה פתולוגית. מערכת ENDOANGEL ניבאה נכונה את כל שלושת המקרים של סרטן קיבה בשלב מוקדם, כולל מקרה אחד של קרצינומה של הרירית ושני נגעים בדרגה גבוהה, כמו גם שני מקרים של סרטן קיבה מתקדם. הדיוק לפי נגע עמד על 84.7% , בעוד שהרגישות והסגוליות לזיהוי סרטן קיבה עמדו על 100% ו-84.3%, בהתאמה.

לסיכום, ממצאי המחקר מעידים כי מערכת בינה מלאכותית עשויה לשפר את איכות בדיקה אנדוסקופית באמצעות ניטור בזמן-אמת של נגעים סמויים בבדיקה אנדוסקופית, וזיהוי סרטן קיבה בשלב מוקדם במהלך בדיקה אנדוסקופית.

Endoscopy 2021

לידיעה ב-MD Edge

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים