משפחה

אנמיה מלווה בסיכון מוגבר לסיבוכים ואשפוזים חוזרים לאחר ניתוח החלפת מפרק ברך (Orthopedics)

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Orthopedics עולה כי אבחנה של אנמיה לפני-ניתוח להחלפה מלאה של מפרק הברך מלווה בסיכון מוגבר לסיבוכים לאחר-ניתוח, שחרור החולים למרכז רפואי ולא לביתם ואשפוזים חוזרים לא-מתוכננים.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי לאור תשומת לב רבה הניתנת לקיצור משך האשפוז והפחתת הסיכון לאשפוזים חוזרים לאחר ניתוח להחלפת מפרק, נדרשת הכנה טובה ככל הניתן של החולים לפני ההתערבות הניתוחית.

מטרת המחקר הנוכחי הייתה לבחון את הקשר בין אנמיה לפני-ניתוח ובין תחלואה ותמותה 30 ימים לאחר ניתוח להחלפת מפרק ברך. החוקרים התבססו על נתוני מאגר ה-National Surgical Quality Improvement Program לזיהוי חלים שעברו ניתוח ראשוני להחלפה מלאה של מפרק הברך בין השנים 2006 עד 2016. הם אספו נתונים אודות ריכוז ההמוגלובין לפני הניתוח ובחנו את הסיבוכים לאחר 30 ימים ואת שיעור האשפוזים החוזרים ושחרור החולים לכל מקום שאינו ביתם.

מדגם המחקר כלל 198,233 חולים שעברו ניתוח להחלפה מלאה של מפרק הברך בין השנים 2006 עד 2016.

מניתוח סטטיסטי עלה כי אנמיה קדם-ניתוחית זוהתה כגורם סיכון לכלל הסיבוכים (4.73% לעומת 3.22%, p<0.001), כמו גם לשחרור החולים ליעד שאינו ביתם (37.0% לעומת 24.2%, p<0.001) ואשפוז חוזר לא-מתוכנן (4.99% לעומת 3.14%, p<0.001).

הכנה אופטימאלית של החולים בסיכון לסיבוכים היא חשובה מאוד בעידן הנוכחי ולאור העדות לקשר בין אנמיה ובין עליה בסיבוכים לאחר-ניתוחי החלפת מפרק ברך, החוקרים קוראים למנתחים לזהות את החולים עם אנמיה לפני-ניתוח ולתקן את רמות ההמוגלובין טרם ההתערבות במטרה לסייע בהפחתת הסיכון לסיבוכים לאחר ההתערבות הניתוחית.

Orthopedics, January 3, 2022

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים