משפחה

תועלת עקבית להוספת ב-Icosapent Ethyl ללא תלות בסוג הסטטין (Journal of the American College of Cardiology)

מניתוח חדש של נתוני מחקר REDUCE-IT, שתוצאותיו פורסמו בכתב העת Journal of the American College of Cardiology, עולה כי השפעת הוספת Icosapent Ethyl הייתה דומה ללא תלות בסוג הסטטין שקיבלו החולים.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי Icosapent Ethyl (וסקפה) הינו תכשיר חומצות שומן אומגה-שלוש, העשוי להפחית את הסיכון לאירועים איסכמיים בחולים עם רמות טריגליצרידים גבוהות ומחלת לב וכלי דם קודמת, או בחולים עם סוכרת עם גורמי סיכון נוספים אשר נוטלים סטטינים.

כעת הם ביקשו לבחון אם ההשפעה של הטיפול ב- Icosapent Ethyl על התמותה הקרדיווסוקלארית, אוטם לבבי, אירוע מוחי, רה-וסקולריזציה כלילית, או אנגינה לא-יציבה, כמו גם תוצאי סיום משניים עיקריים של תמותה קרדיווסקולארית, אוטם לבבי או אירוע מוחי, שונה לפי קטגוריית הסטטינים או תכשיר מסוים.

מהנתונים עולה כי שיעורי התוצא העיקרי לא היו שונים בין תכשירי סטטינים שונים ונטו לטובת Icosapent Ethyl כתוספת לכלל התכשירים: Atorvastatin (יחס סיכון של 0.79, p=0.006), Simvastatin (יחס סיכון של 0.79, P=0.02), Rosuvastatin (יחס סיכון של 0.73, p=0.01) ו-Pravastatin (יחס סיכון של 0.79, p=0.24).

התוצא העיקרי גם לא היה שונה בחלוקה לפי קטגוריית הסטטינים, בין אם מדובר היה בתכשיר ליפופילי (יחס סיכון של 0.78, p<0.0001) או ליפופובי (יחס סיכון של 0.75, p=0.007).

בנוסף, ההשפעה של הטיפול ב- Icosapent Ethyl על התוצאים המשניים העיקריים הייתה דומה בין תכשירי סטטינים שונים ובין קטגוריות סטטניים שונות.

ממצאים אלו מעידים כי תוספת Icosapent Ethyl לטיפול בסטטינים אינה תלויה בתכשיר כזה או אחר ממשפחת הסטטינים, רמז לפעילות אשר אינה תלויה במנגנון הפעולה של הסטטינים. החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה להבין טוב יותר את מנגנון ההגנה של Icosapent Ethyl מפני מחלות לב וכלי דם.

Journal of the American College of Cardiology, Jan 2022

לידיעה ב-Healio

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים