משפחה

האם טיפולי חניכיים עשויים להפחית את הסיכון לאירועים קרדיווסקולאריים בחולים לאחר אירוע מוחי? (מתוך כנס ה- International Stroke Conference)

מנתוני מחקר PREMIERS שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-International Stroke Conference עולה כי טיפולי חניכיים עשויים להפחית את הסיכון לאירועים קרדיווסקולאריים בחולים לאחר אירוע מוחי.

מחקרים קודמים דיווחו על קשר בין מחלת חניכיים ובין סיכון מוגבר לאירועים קרדיווסקולאריים ואירועים מוחיים. מחקר PREMIERS כלל חולים זמן קצר לאחר אירוע מוחי או התקף איסכמי חולף עם עדות למחלת חניכיים במטרה לבחון את הקשר בין טיפולי חניכיים ובין הסיכון למחלות לב וכלי דם.

מדגם המחקר כלל 280 חולים זמן קצר לאחר אירוע מוחי או התקף איסכמי חולף עם מחלת חניכיים. המשתתפים חולקו באקראי לטיפול חניכיים סטנדרטי (הסרת אבנית כל שלושה חודשים, כמו גם מברשת שיניים רגילה וייעוץ אודות טיפולי שיניים) או טיפול אינטנסיבי (ניקוי אבנית כל שלושה חודשים, עקירת שיניים, טיפול אנטיביוטי מקומי ומתן מברשת חשמלית ומי פה) והיו במעקב לאורך שנה אחת.

התוצא העיקרי של המחקר היה שיעורי אירוע מוחי, אוטם לבבי, או תמותה.

מהתוצאות לאחר שנה אחת עולה כי שיעורי התוצא העיקרי עמדו על 7.7% מהחולים בזרוע הטיפול האינטנסיבי, בהשוואה ל-12.3% מהחולים בזרוע הטיפול הסטנדרטי (יחס סיכון של 0.65, רווח בר-סמך 95% של 0.30-1.38, p=0.26).

עם זאת, בשתי הקבוצות תועדו שיעורים הרבה יותר נמוכים של אירועים חוזרים בהשוואה לקבוצת ביקורת היסטורית בה הודגמו שיעורי אירוע מוחי/אוטם לבבי/תמותה של 24% לאחר שנה אחת.

הן בזרוע הטיפול הסטנדרטי והן בזרוע הטיפול האינטנסיבי, תוארה קורלציה משמעותית בין המספר המצטבר של ביקורים לטיפולי שיניים ובין הירידה באירועים קרדיווסקולאריים. מבין המשתתפים במחקר, 65% הגיעו לכל חמשת הביקורים, 25% הגיעו ל-2-4 ביקורים ו-10% לא הגיעו לכל ביקור לאחר הביקור הראשון.

בקרב אלו שהגיעו לכל הביקורים במהלך השנה תועדו שיעורי אירוע מוחי/אוטם לבבי/תמותה של 8% לאחר שנה אחת (p=0.017). בקרב אלו שלא הגיעו כלל לביקורים במהלך המעקב תועד שיעור אירועים של 25% לאחר שנה אחת, שיעור אשר היה דומה מאוד לשיעור שתואר בביקורות היסטוריות.

החוקרים כותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי על רופאים המטפלים בחולים לאחר אירוע מוחי להדריך את המטופלים באשר לחשיבות טיפולי שיניים, ביקורים סדירים אצל רופא השיניים והשיננית במקרה של מחלת חניכיים.

מתוך כנס ה- International Stroke Conference

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים