משפחה

ירידה בתפקוד הכלייתי מלווה בסיכון מוגבר למוות לבבי פתאומי (Clin Kidney J)

מנתונים שפורסמו בכתב העת Clinical Kidney Journal עולה כי באוכלוסיה הכללית בהולנד, ירידה בתפקוד הכלייתי מלווה בסיכון מוגבר למוות לבבי פתאומי. יתרה מזאת, החוקרים מדווחים כי הערכת קצב הפינוי הגלומרולארי על-בסיס Cystatin C עשויה לסייע בחיזוי הסיכון למוות לבבי פתאומי.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי בחולים עם מחלת כליות כרונית, מוות לבבי פתאומי מהווה 16% ממקרי התמותה ומספר מחקרים הצביעו על סיכון מוגבר למוות לבבי פתאומי בחולים עם תפקוד כלייתי ירוד. עם זאת, עדיין לא מובן אם קיים קשר בין התפקוד הכלייתי ובין הסיכון למוות לבבי פתאומי גם באוכלוסיה הכללית.

החוקרים בחנו את הנתונים ב-9,687 משתתפים בגיל ממוצע של 65.3 שנים ממחקר פרוספקטיבי מרוטרדם שנערך בין השנים 1997 עד 2014 בהולנד.

באמצעות ניתוח סטטיסטי בחנו החוקרים את הקשר בין כלים להערכת התפקוד הכלייתי, דוגמת קצב פינוי גלומרולארי משוער על-בסיס ריכוז קריאטינין בדם, קצב פינוי גלומרולארי משוער על-בסיס ריכוז Cystatin, או שניהם, ובין הסיכון למוות לבבי פתאומי.

במהלך תקופת המחקר, 2,764 משתתפים הלכו לעולמם, כולל 808 חולים בהם מקרי התמותה נבעו ממחלות לב וכלי דם או אירועים צרברווסקולאריים. בסיכומו של דבר, החוקרים זיהו 243 מקרי מוות לבבי פתאומי במהלך המעקב, עם שיעורי היארעות של 2.6 מקרים ל-1,000 שנות-אדם.

מהנתונים עלתה קורלציה בין קצב פינוי גלומרולארי משוער נמוך יותר, הן לפי ריכוז Cystatin והן לפי ריכוז Cystatin וקריאטינין, ובין סיכון מוגבר למוות לבבי פתאומי. בדומה, קצב פינוי גלומרולארי משוער על-פי ריכוז Cystatin של 90 מ”ל/דקה, בהשוואה לקצב משוער של 60 מ”ל/דקה לווה בעליה מ-1% ל-2.5% בסיכון האבסולוטי למוות לבבי פתאומי בתוך 10 שנים.

החוקרים זיהו תתי-קבוצות בסיכון מוגבר למוות לבבי פתאומי, ללא תלות במחלת לב כלילית, יתר לחץ דם או סוכרת, דוגמת קשישים וחולים עם פרפור פרוזדורים.

לממצאי המחקר עשויות להיות השלכות קליניות חשובות מאחר וסוללים את הדרך להשלמת מחקרים נוספים בנושא, כולל מחקרים להערכת המנגנונים הפתופיזיולוגיים בבסיס הקשר בין תפקוד כלייתי ומוות לבבי פתאומי. בנוסף, החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה לקבוע אם ניתן להתבסס על הערכת קצב פינוי גלומרולארי משוער על-בסיס Cystatin כחלק מתכניות סקר באוכלוסיה כללית לזיהוי מחלת כלי דם שטרם אובחנה.

Clin Kidney J. 2022

לידיעה ב-Healio

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים