משפחה

טיפול באגוניסטים לקולטן ל-GLP-1 עשוי להפחית את הסיכון לאשפוז עקב אירוע מוחי (Diabetes Care)

במאמר שפורסם בכתב העת Diabetes Care מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי מתן טיפול לפרק זמן ארוך יותר ובמינון גבוה יותר של אגוניסטים לקולטן ל-GLP-1 (Glucagon-Like Peptide) לווה בסיכון מופחת לאשפוזים עקב אירוע מוחי איסכמי בחולים מאסיה עם סוכרת מסוג 2 ללא מחלה קרדיווסקולארית טרשתית ידועה, אך עם דיסליפידמיה או יתר לחץ דם.

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את ההשפעות של אגוניסטים לקולטן ל-GLP-1 על הסיכון לאירוע מוחי איסכמי בחולים אסיאתיים עם סוכרת מסוג 2 וללא מחלה קרדיווסקולארית ידועה.

מחקר העוקבה הרטרוספקטיבי התבסס על נתונים ממאגר Taiwan National Health Insurance Research Database לתקופה שבין 1998 עד 2018. חציון משך המעקב עמד על 3 שנים והחוקרים בחנו את ההשפעה של משך החשיפה לאגוניסטים לקולטן ל-GLP-1 על אשפוז בשל אירוע מוחי איסכמי.

זרוע מטופלים באגוניסטים לקולטן ל-GLP-1 ואלו שלא קיבלו את הטיפול התרופתי כללו כל אחת 6,534 חולים (כ-53% נשים, גיל ממוצע של 49 שנים). הסיכון הכולל לאשפוז עקב אירוע מוחי איסכמי בקרב מטופלים באגוניסטים לקולטן ל-GLP-1 לא היה נמוך יותר באופן מובהק סטטיסטית, בהשוואה לאלו שלא טופלו בתרופות אלו (יחס סיכון מתוקן של 0.69, p=0.0506), אך בקרב מטופלים באגוניסטים לקולטן ל-GLP-1 עם אספקה לפרק זמן של מעל 251 ימים במהלך תקופת המחקר תועד סיכון נמוך יותר משמעותית לאשפוז עקב אירוע מוחי איסכמי, בהשוואה לאלו שלא טופלו באגוניסטים לקולטן ל-GLP-1 (יחס סיכון מתוקן של 0.28, רווח בר-סמך 95% של 0.11-0.71).

מינון מצטבר גבוה יותר של אגוניסטים לקולטן ל-GLP-1 (מעל 1,784 מ”ג) לווה בסיכון נמוך יותר משמעותית לאשפוז עקב אירוע מוחי איסכמי.

ממצאי המחקר מעידים כי טיפול לפרק זמן ארוך יותר ובמינון גבוה יותר של אגוניסטים לקולטן ל-GLP-1 עשוי להפחית את הסיכון לאשפוז עקב אירוע מוחי איסכמי בחולים אסיאתיים עם סוכרת מסוג 2, בהם אין אבחנה קודמת של מחלה קרדיווסקולארית טרשתית, אך ידוע על יתר לחץ דם או דיסליפידמיה.

Diabetes Care, March 11, 2022

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים