משפחה

טיפול באגוניסטים לקולטן ל-GLP-1 עשוי להפחית הפרשת אלבומין בשתן (British Journal of Clinical Pharmacology)

מתוצאות מטה-אנליזה חדשה שפורסמו בכתב העת British Journal of Clinical Pharmacology עולה כי טיפול באגוניסטים לקולטן לGLP-1 (Glucagon-Like Peptide) עשוי להפחית את יחס אלבומין:קריאטינין ואת הפרשת אלבומין בשתן, אם כי לטיפול לא הייתה השפעה משמעותית על ריכוזי קריאטינין וקצב פינוי גלומרולארי.

במסגרת מטה האנליזה ביקשו החוקרים לבחון את ההשפעה של אגוניסטים לקולטן לGLP-1 על מדדי תפקוד כלייתי במחקרים אקראיים ומבוקרים. הם השלימו סקירה שיטתית במאגרי PubMed-MEDLINE, Scopus, Web of Science, ClinicalTrials.gov ו-Google Scholar וכללו נתונים מ-18 מחקרים אקראיים ומבוקרים עם 12,192 משתתפים.

מהנתונים עולה כי לטיפול באגוניסטים לקולטן לGLP-1 לא הייתה השפעה על ריכוזי קריאטינין בדם (p=0.83) וקצב פינוי גלומרולארי (p=0.45). מצד שני, הטיפול לווה בירידה משמעותית בהפרשת אלבומין בשתן (הבדל ממוצע משוקלל של 18.01- מ”ג/יום, p=0.007) וביחס אלבומין:קריאטינין (הבדל ממוצע משוקלל של 6.74- מ”ג/גרם, p=0.03) לאחר טיפול באגוניסטים לקולטן לGLP-1.

ממצאי הסקירה מעידים כי טיפול באגוניסטים לקולטן לGLP-1 עשוי להפחית יחס אלבומין:קריאטינין ואת הפרשת אלבומין בשתן, אך אינו משפיע משמעותית על ריכוזי קריאטינין וקצב פינוי גלומרולארי.

British Journal of Clinical Pharmacology, March 12, 2022

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים