משפחה

חולי סוכרת בסיכון מוגבר לסיבוכים לאחר ניתוח בשל דלקת פנים הלב (מתוך אתר Research Square)

מנתונים חדשים מהמרכז הרפואי על-שם חיים שיבא בתל השומר, אשר פורסמו באתר Research Square וטרם עברו סיקור עמיתים עולה כי סוכרת מסוג 2 מלווה בסיכון מוגבר לתמותה בטווח הארוך בחולים לאחר ניתוח מסתם לב בשל דלקת זיהומית של פנים הלב (אנדוקרדיטיס). 

המחקר הרטרוספקטיבי של נתונים שנאספו באופן פרוספקטיבי כלל 420 חולים שעברו ניתוח מסתם בשל דלקת זיהומית של פנים הלב במרכז שלישוני גדול לאורך 14 שנים, בין 2006 ועד 2020. המחקר כלל 326 חולים ללא סוכרת (78%) ו-94 חולים עם סוכרת מסוג 2 (22%). חציון משך המעקב עמד על 39 חודשים, כאשר התוצא העיקרי של המחקר היה שיעורי תמותה באשפוז.

החוקרים השלימו ניתוח סטטיסטי במטרה לבחון את הקשר בין סוכרת ותמותה והתבססו על מספר שיטות לתקנון להבדלים התחלתיים בין הקבוצות, כולל מין, גיל, סוכרת, מסתם מעורב, ניתוח לבבי קודם, נוכחות אי-ספיקת לב סביב הניתוח ונזק כלייתי חד סביב הניתוח.

מהנתונים עולה כי שיעורי התמותה היו גבוהים יותר בקרב חולי סוכרת ,בהשוואה לאלו ללא סוכרת, אך ההבדל לא היה מובהק סטטיסטית כאשר החוקרים בחנו את שיעורי התמותה באשפוז או לאחר 30 ימים, שנה, או שלוש שנים לאחר הניתוח.

לאחר חמש שנים, שיעורי התמותה היו גבוהים יותר משמעותית בחולי סוכרת, בהשוואה לאלו ללא סוכרת (31% לעומת 17%, בהתאמה).

מניתוח סטטיסטי עלה כי אבחנה של סוכרת לוותה בעליה של כ-70% בסיכון לתמותה לאחר ניתוח מסתם בשל דלקת פנים הלב, בהשוואה לחולים ללא סוכרת.

החוקרים מסכמים וכותבים כי ההישרדות של חולים עם סוכרת מסוג 2 גרועה יותר לאחר למעלה משלוש שנים מניתוח מסתם לב בשל זיהום פנים הלב. בחולים עם סוכרת תועדו גם שיעורי תמותה מוגברים בטווח הקצר והבינוני לאחר ניתוח מסתם בשל זיהום פנים הלב, אך הבדלים אלו לא היו מובהקים סטטיסטית.

מתוך אתר Research Square

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים