משפחה

האם טיפול ב-Empagliflozin עשוי להפחית את הסיכון לאבני כליות? (J Clin Endocriniol & Metab)

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי טיפול ב- Empagliflozin(ג’ארדיאנס) מלווה בירידה של 40% בסיכון לאבנים בדרכי השתן בחולים עם סוכרת מסוג 2.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי סוכרת הינה גורם סיכון לאבני כליות. מחקר תצפיתי שפורסם לאחרונה מצאה כי טיפול במעכבי SGLT-2 בחולים עם סוכרת מסוג 2 לווה בירידה של 49% בסיכון לאבני כליות, בהשוואה לטיפול באגוניסטים לקולטן ל-GLP-1. כעת בחנו החוקרים את הקשר בין אבני כליות והטיפול בג- Empagliflozin.

לצורך המחקר, החוקרים אספו נתונים אודות 15,081 חולים עם סוכרת מסוג 2, אשר חולקו באקראי לטיפול ב- Empagliflozin (10,177 חולים) או פלסבו (4,904 חולים) מ-20 מחקרים בשלב IIV, כולל המחקר הגדול להערכת התוצאות הקרדיווסקולאריות של Empagliflozin, EMPA-REG OUTCOME.

חציון משך החשיפה לתרופת המחקר עמד על 543 ימים בזרוע הפלסבו ועל 549 ימים בזרוע ההתערבות.

במהלך תקופת המעקב, 183 חולים אובחנו עם אבני כליות, כולל 79 חולים בזרוע הפלסבו ו-104 חולים בזרוע הטיפול ב- Empagliflozin.  ממצאים אלו מעידים על שיעורי היארעות שנתיים של 1.01 לעומת 0.63 מקרים ל-100 שנות-מטופל בשתי הקבוצות, בהתאמה.

מניתוח סטטיסטי עלה כי הסיכון לאבני כליות היה קטן ב-36% בחולים שטופלו ב- Empagliflozin לעומת אלו בזרוע הפלסבו (יחס שיעורי היארעות של 0.64, רווח בר-סמך 95% של 0.48-0.86).

החוקרים כותבים כי ממצאי המחקר עשויים להצביע על יתרון נוסף של טיפול ב- Empagliflozin, אך המנגנון בבסיס ההשפעה המתוארת אינו מובן. הם קוראים להשלים מחקרים פרוספקטיביים אקראיים במטרה לאשר את ממצאי המחקר הללו בחולים עם וללא סוכרת מסוג 2.

J Clin Endocriniol & Metab. March 15, 2022

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים