משפחה

השוואת תוצאות ניתוח פאראתירואיד לעומת טיפול ב-Cinacalcet בחולים תחת טיפולי המודיאליזה (J Clin Endocrinol Metab)

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism עולה כי בחולים עם היפרפאראתירואידיזם תחת טיפולי המודיאליזה, התערבות ניתוחית מלווה בסיכון מופחת לתמותה, בהשוואה לטיפול תרופתי ב-Cinacalcet, כאשר ההבדלים היו בולטים במיוחד בקרב חולים עם היפרפאראתירואידיזם שניוני בדרגה חמורה.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי ניתוח להסרת פאראתירואיד ו-Cinacalcet מהווים שתי גישות טיפול יעילות כנגד היפרפאראתירואידיזם שניוני בחולי המודיאליזה, אך ישנן עדויות מוגבלות באשר לתוצאות ארוכות הטווח של שתי ההתערבויות. מטרת המחקר הנוכחי הייתה לבחון את הסיכון לתמותה בקרב חולי המודיאליזה שעברו ניתוח להסרת בלוטות פאראתירואיד ואלו שהחלו טיפול ב-Cinacalcet.

מחקר העוקבה הפרוספקטיבי כלל חולים עם רמות הורמון פאראתירואיד של 300 פיקוגרם/מ”ל ומעלה בסוף שנת 2007, אשר עברו ניתוח או החלו בטיפול התרופתי בין 2008-2009 והותאמו ביחס 1:3. התוצא העיקרי היה שיעורי התמותה מכל-סיבה בתוך שש שנים.

מבין החולים שנכללו במחקר, 894 חולים שעברו ניתוח הותאמו ל-2,682 חולים שהחלו טיפול ב-Cinacalcet. חציון ערכי PTH ההתחלתיים עמד על 588 פיקוגרם/מ”ל בקרב חולים בזרוע הניתוח ועל 566 פיקוגרם/מ”ל בקרב אלו בקבוצת הטיפול התרופתי.

ניתוח להסרת בלוטות פאראתירואיד לווה בירידה גדולה יותר בריכוזי הורמון פאראתירואיד, סידן ופוספור, בהשוואה לטיפול התרופתי.

במהלך שש שנות מעקב, 201 חולים בזרוע ההתערבות הניתוחית (22.5%) ו-736 חולים בזרוע הטיפול התרופתי (27ץ4%) הלכו לעולמם. ניתוח להסרת בלוטות פאראתירואיד לווה בסיכון מופחת לתמותה בהשוואה לטיפול התרופתי ב-Cinacalcet (יחס סיכון של 0.78, רווח בר-סמך 95% של 0.67-0.91, p=0.002). קשר זה היה בולט יותר בחולים עם רמות הורמון פאראתירואיד של 500 פיקוגרם/מ”ל ומעלה ובחולים עם ריכוז סידן בדם של 10.0 מ”ג/ד”ל ומעלה.

החוקרים מסכמים וכותבים כי ניתוח פאראתירואיד לעומת Cinacalcet מלווה בסיכון מופחת לתמותה, בפרט בקרב חולים עם היפרפאראתירואידיזם שניוני בדרגה חמורה.

J Clin Endocrinol Metab, 2022

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים