מוות לבבי פתאומי נפוץ יותר בגברים בהשוואה לנשים (Heart)

מתוצאות מחקר ארצי גדול שפורסמו בכתב העת Heart עולה כי גברים מצויים בסיכון גבוה יותר למוות לבבי פתאומי, בהשוואה לנשים בכל קבוצות הגיל.

החוקרים בחנו את הנתונים אודות 54,028 מקרי תמותה בדנמרק בשנת 2010 וזיהו 6,867 מקרים של מוות לבבי פתאומי.

החוקרים מדווחים כי מבין אלו עם היסטוריה של דום לבבי פתאומי, 56% היו גברים ו-44% היו נשים.  שיעורי ההיארעות של מוות לבבי פתאומי עלו עם גיל מבוגר יותר והיו גבוהים יותר בגברים לעומת נשים בכל קבוצות הגיל.

הגיל הממוצע של החולים בעת מוות לבבי פתאומי עמד על 71 שנים בגברים ועל 79 שנים בנשים (p<0.01). טווח הגילאים הם הפער הגדול ביותר בין המינים בהיארעות מוות לבבי פתאומי נע בין 35 עד 50 שנים (יחס שיעורי היארעות של 3.7, רווח בר-סמך 95% של 2.8-4.8).

מבין החולים עם היסטוריה של מוות לבבי פתאומי, בגברים תועדה שכיחות גבוהה יותר של מחלות לב וכלי דם, בהשוואה לנשים. החוקרים מציינים כי בגברים תועדה שכיחות גבוהה יותר משנים של סוכרת, מחלת עורקים כלילית, אוטם לבבי חלד, אי-ספיקת לב, הפרעות קצב לב, הפרעות קצב חדריות, מחלת עורקים היקפית, מחלת כליות ומחלות ממאירות (p<0.01 בכלל המקרים).

עם זאת, בקרב נשים תועדה שכיחות גבוהה יותר מגברים של מחלה צרברווסקולארית (P=0.03) ומחלות רקמות חיבור (p<0.01).

השיעורים הנמוכים יותר של תמותה עקב מחלות לב וכלי דם בקרב נשים צעירות ובגיל העמידה יוחס בעבר להשפעות מגנות של אסטרוגן על טונוס כלי דם והתפתחות טרשת עורקים לפני מנופאוזה. מכאן עולה כי העדר ההשפעה המגנה של אסטרוגן בנשים לאחר-מנופאוזה עומדת בבסיס העלייה בשיעורי מוות לבבי פתאומי בגיל מבוגר לשיעורים הדומים לאלו המתוארים בגברים.

Heart. 2022

לידיעה ב-Healio

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים