משפחה

מה בין טיפול תרופתי כנגד דלקת מפרקים פסוריאטית ובין הסיכון ללידה מוקדמת וניתוח קיסרי? (Arthritis & Rheumatology)

במאמר שפורסם בכתב העת Arthritis & Rheumatology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בהשוואה לנשים הרות ללא דלקת מפרקים פסוריאטית, הסיכון ללידה מוקדמת וניתוח קיסרי גבוה יותר בנשים שקיבלו טיפול תרופתי כנגד מחלות מפרקים במהלך הריון, בפרט טיפולים ביולוגיים.

מטרת המחקר הייתה לבחון את תוצאות הריון על-פי טיפול תרופתי כנגד מחלת המפרקים לפני ובמהלך ההיריון, כסמן לחומרת המחלה בנשים הרות עם דלקת מפרקים פסוריאטית, בהשוואה לנשים ללא מחלת המפרקים.

המחקר התבסס על נתונים משבדיה שכללו 921 הריונות של נשים עם דלקת מפרקים פסוריאטית ו-9,210 הריונות שלא נשים ללא מחלת המפרקים, אשר אירעו בין השנים 2007 עד 2017 (התאמה של 1:10 לפי גיל האם, שנת לידה והיסטוריה של לידות קודמות).

מהנתונים עולה כי בקרב נשים עם דלקת מפרקים פסוריאטית, בהשוואה לביקורות, תועדה שכיחות גבוהה יותר של השמנה, עישון ואבחנה של יתר לחץ דם או סוכרת לפני ההיריון.

בנשים הרות עם דלקת מפרקים פסוריאטית תועד סיכון מוגבר ללידה מוקדמת (יחס סיכויים מתוקן של 1.69, רווח בר-סמך 95% של 1.27-2.24) וניתוח קיסרי אלקטיבי (יחס סיכויים מתוקן של 1.77, רוח בר-סמך 95% של 1.43-2.20) או חירום (יחס סיכויים מתוקן של 1.42, רווח בר-סמך 95% של 1.10-1.84).

הסיכון ללידה מוקדמת היה שונה על-פי נוכחות, מועד וסוג הטיפול נגד מחלת המפרקים, כאשר הסיכון הגבוה ביותר בנשים הרות עם דלקת מפרקים פסוריאטית לעומת נשים הרות ללא מחלת המפרקים תואר במקרים בהם ניתן טיפול כנגד מחלת המפרקים במהלך ההיריון (יחס סיכויים מתוקן של 2.30, רווח בר-סמך 95% של 1.49-3.56). יחס הסיכויים המתוקן ללידה מוקדמת בנשים עם דלקת מפרקים שגרונית שנחשפו באופן ספציפי לטיפול ביולוגי במהלך ההיריון עמד על 4.49 (רווח בר-סמך 95% של 2.60-7.79).

מהנתונים עולה כי הסיכון ללידה מוקדמת היה גבוה בעיקר בהריונות ראשונים.

החוקרים כותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי יש מקום למעקב פרטני אחר נשים הרות עם דלקת מפרקים פסוריאטית. מאחר ולהיסטוריה של לידות קודמות השפעה על הסיכון ללידה מוקדמת בנשים עם דלקת מפרקים פסוריאטית, דגש מיוחד ניתן בנשים שהרו לראשונה בחייהן.

Arthritis & Rheumatology, 2022

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים