משפחה

קווים מנחים חדשים בנוגע להשלכות קרדיו-ווסקולריות לאחר קורונה (JACC)

מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק

הקולג’ האמריקאי לקרדיולוגיה (ACC) פרסם ב-JACC מסמך הנחיות קליניות עם להערכה וניהול של מבוגרים עם השלכות קרדיווסקולריות של COVID-19. הדו”ח קובע שדלקת שריר הלב הוכרה כסיבוך נדיר, אך חמור של זיהום SARS-CoV-2 וכן של החיסון mRNA COVID-19. הוא מגדיר דלקת שריר הלב כ: 1) תסמינים לבביים כגון כאבים בחזה, קוצר נשימה, דפיקות לב או סינקופה; 2) טרופונין מוגבר ו-3) ממצאים אלקטרוקרדיוגרפיים, אקוקרדיוגרפיים, MRI ואו היסטופתולוגיים חריגים.

המסמך נותן את ההמלצות הבאות: כאשר יש חשד מוגבר למעורבות לבבית עם COVID-19, הבדיקה הראשונית צריכה להיות מורכבת מא.ק.ג, טרופונין ואקו לב, כאשר אשפוז מומלץ לחולים עם דלקת ברורה בשריר הלב, באופן אידיאלי במרכז מתקדם לאי ספיקת לב. חולים עם דלקת שריר הלב ודלקת ריאות COVID-19 (עם צורך מתמשך בתוספת חמצן) צריכים להיות מטופלים בקורטיקוסטרואידים. עבור חולים עם חשד למעורבות קרום הלב, טיפול ב-NSAIDs, קולכיצין ואו פרדניזון הוא סביר. המסמך מציין כי דלקת שריר הלב בעקבות חיסון mRNA COVID-19 היא נדירה, כאשר השיעורים הגבוהים ביותר נראים אצל גברים צעירים לאחר מנת החיסון השנייה.

המסמך מתייחס ל-COVID הארוך כתוצאות פוסט-חריפות של זיהום SARS-CoV-2 (PASC), ומדווח שמצב זה קיים ב-10% עד 30% מהחולים. הוא מוגדר על ידי קבוצת בעיות בריאות חדשות, חוזרות או מתמשכות שחווים 4 שבועות או יותר לאחר הדבקה ב-COVID-19. המחברים מציעים שני מונחים: PASC-CVD, או PASC-Cardiovascular Disease, מתייחס לקבוצה רחבה של מצבים קרדיווסקולריים (כולל דלקת שריר הלב) המתבטאים לפחות 4 שבועות לאחר הדבקה ב-COVID-19. PASC-CVS, או PASC-Cardiovascular Syndrome, כולל מגוון רחב של תסמינים קרדיווסקולריים ללא עדות אובייקטיבית למחלות לב וכלי דם בבדיקות אבחון סטנדרטיות. עבור מטופלים עם תסמינים קרדיווסקולריים וחשד ל-PASC, הכותבים מציעים שגישת בדיקה ראשונית סבירה כוללת בדיקות מעבדה בסיסיות, כולל טרופונין, א.ק.ג, אקו לב, מוניטור אמבולטורי, הדמיית חזה ואו תפקודי ריאות.

לספורטאים המתאוששים מ-COVID-19 עם תסמינים מתמשכים של לב-ריאה (כאבי חזה, קוצר נשימה, דפיקות לב, סחרחורת) או לאלו הזקוקים לאשפוז עם חשד מוגבר למעורבות לבבית, יש לבצע הערכה נוספת עם בדיקות – א.ק.ג, טרופונין ואקו-לב. עבור אלה עם תסמינים קלים או מתונים (חום, עייפות, כאבי שרירים), האימון עשוי להתחדש לאחר פתרון התסמינים.

לכתבה ב-Medscape

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים