משפחה

שכיחות גבוהה של חשיפה לקרדית אבק הבית בחולים עם COPD (מתוך Am J Respir Crit Care Med)

בקרב חולים עם מחלת ריאות חסימתית כרונית (Chronic Obstructive Pulmonary Disease) תועדה שכיחות גבוהה של חשיפה לאלרגן קרדית אבק הבית וזו מלווה בסיכון מוגבר לסיבוכים בחולים עם ריגוש לאלרגן, כך מדווחים חוקרים במאמר שפורסם בכתב העת American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי חשיפה לאלרגנים בסביבה, בפרט חשיפה לחומר חלקיקי במקומות סגורים, נקשרה עם סיכון מוגבר לסיבוכים בחולי COPD, בפרט באלו עם ריגוש אלרגי. עם זאת, עד כה הקשר בין חשיפה לאלרגנים ובין התוצאות בחולי COPD אינו מובן היטב.

החוקרים בחנו את הריגוש האלרגני לחמישה אלרגנים נפוצים במקומות סגורים: חתולים, כלבים, מקקים, עכברים וקרדית אבק הבית. המחקר כלל 183 מעשנים לשעבר עם COPD (גיל ממוצע, 67.3 שנים; 44% נשים).

מהבדיקות עלה כי בשליש מהחולים (33%) הייתה עדות לריגוש לפחות לאלרגן אחד שנבדק במחקר: ב-22% הייתה עדות לריגוש לקרדית אבק הבית, ב-21% למקקים, ב-11% לחתולים, ב-9.8% לכלבים וב-2% לעכברים.

הריגוש והחשיפה לווה בירידה של 8.3% בתפקוד הריאתי, מדד St. Georges Respiratory Questionnaire גבוה יותר וסיכון גבוה יותר מכפליים להתלקחות מחלת הריאות (יחס סיכויים של 2.31, רווח בר-סמך 95% של 1.11-4.79) לאחר תקנון.

בקרב משתתפים עם תפקוד ריאתי נמוך, ממצאים אלו היו בולטים יותר; בחולים עם מדד FEV1% נמוך מ-50% תועד סיכון מוגבר לכל התלקחות (יחס סיכויים של 3.77, רווח בר-סמך 95% של 1.45-9.77) בהשוואה לאלו עם מדד FEV1 של 50% ומעלה.

ממצאי המחקר מצביעים על החשיבות האפשרית של שינויים סביבתיים בהפחתת תחלואה וניצול שירותים רפואיים בחולים עם COPD וריגוש אלרגי. החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה להבין טוב יותר את האלרגנים הספציפיים בהם יש להתמקד לשיפור התוצאות.

Am J Respir Crit Care Med. 2022

לידיעה ב-Healio

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים