משפחה

תוספי פרביוטיקה עשויים להפחית תסמינים במערכת העיכול במושתלי כליה (J Ren Nutr.)

תוספי פרביוטיקה עשויים להקל על תסמינים גסטרואינטסטינאליים בקרב מושתלי כליה, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Journal of Renal Nutrition.

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים להתמקד בנטל התסמינים הגסטרואינטסטינאליים והשיעור הגבוה של זיהומים במושתלי כליה. במחקר קודם, הם מצאו כי כ-80% מהמושתלים דיווחו על הפרעות במערכת העיכול על-בסיס יומי. הם גם מצאו כי הרכב המיקרוביום במערכת העיכול  משתנה בעקבות ההשתלה.  לאור זאת, הם ביקשו לקבוע אם טיפול תזונתי (דהיינו, פרביוטיקה), עשוי להפחית את עומס התסמינים הגסטרואינטסטינאליים וזיהומים במושתלי כליה.

במחקר כפל-סמיות, מבוקר-פלסבו, אקראי, חולקו באקראי 56 מושתלי כליה לקבלת פרביוטיקה בצורת עמילן עמיד של בננה ירוקה (27 חולים) או פלסבו (29 חולים) למשך שבעה שבועות. כל המשתתפים עברו השתלת כליה באותו מרכז והיו בגילאי 18 שנים ומעלה.

במהלך השבועיים הראשונים לאחר הגיוס למחקר, החולים נטלו 7.5 גרם של התוסף בכל יום, מינון שהועלה לאחר מכן ל-15 גרם ביום לאורך חמשת השבועות הנותרים.

לאורך חציון מעקב של 1.8 חודשים, 19 חולים אובחנו עם 22 אירועי מחלה זיהומית. בדמה, 22% מהמשתתפים בזרוע ההתערבות אושפזו וחוו אירועים חריגים גסטרואינטסטינאליים ועוריים, בעוד ש-21% מהחולים בזרוע הפלסבו אושפזו וחוו אירועים חריגים קרדיווסקולאריים, גסטרואינטסטינאליים ועוריים.

בחולים בשתי הקבוצות תועדו שיעורי דומים של היענות, סבילות והופעת זיהומים.

ממצאי המחקר מעידים כי פרביוטיקה עשויה להפחית את התסמינים הגסטרואינטסטינאליים בחולים לאחר השתלת כליה. המחקר היה קטן ולכן קשה להסיק מסקנות חד-משמעיות בנוגע להשפעה של תוספים אלו על הסיכון לזיהומים. החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים בנושא, אשר יסייעו להבין טוב יותר את התועלת של תוספי פרביוטיקה.

J Ren Nutr. 2022

לידיעה ב-Healio

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים