משפחה

תנומה במהלך היום בגיל מבוגר מלווה בסיכון מוגבר למחלת אלצהיימר (Alzheimer’s & Dementia)

בקרב קשישים הנוהגים לתפוס תנומה של למעלה משעה במהלך היום נרשמה עליה של 40% בסיכון להתפתחות מחלת אלצהיימר, בהשוואה לאלו הישנים פחות משעה במהלך היממה, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Alzheimers & Dementia. בנוסף, בקרב אלו שתפסו תנומה לפחות פעם ביום תועדה עליה של 40% בסיכון להתפתחות מחלת אלצהיימר, בהשוואה לאלו שלא ישנו כלל במהלך היום.

החוקרים בחנו את הנתונים אודות 1,401 משתתפים (גיל חציוני של 81 שנים) מפרויקט Rush Memory and Aging Project, אשר היו במעקב לאורך עד 14 שנים. המשתתפים במחקר ענדו מכשיר דמוי-שעון למעקב אחר הניידות למשך עד שבועיים כל שנה והשלימו כל שנה סדרה של בדיקות נוירו-פסיכולוגיות להערכת התפקוד הקוגניטיבי.

בתחילת המחקר, 75.7% מהמשתתפים לא סבלו מליקוי קוגניטיבי, 19.5% סבלו מליקוי קוגניטיבי קל ו-4.1% אובחנו עם מחלת אלצהיימר.

מהנתונים עולה כי נרשמה עליה ממוצעת של 11 דקות בשנה בתנומה יומית בקרב משתתפים שלא פיתחו ליקוי קוגניטיבי. לאחר אבחנה של ליקוי קוגניטיבי קל, תנומה יומית עלתה בממוצע ב-24 דקות והמשיכה לעלות ל-68 דקות לאחר אבחנת מחלת אלצהיימר.

מהערכת המשתתפים עם תפקוד קוגניטיבי תקין בתחילת המחקר אשר פיתחו מחלת אלצהיימר לאחר שש שנים, כמו גם אלו עם תפקוד קוגניטיבי יציב לאורך תקופת המחקר, עלה כי תנומות ארוכות יותר במהלך היום לוו בסיכון מוגבר להתפתחות מחלת אלצהיימר (יחס סיכון של 1.2, רווח בר-סמך 95% של 1.06-1.35). יתרה מזאת, תנומות תדירות יותר לוו בסיכון מוגבר למחלת אלצהיימר (יחס סיכון של 1.23, רווח בר-סמך 95% של 1.08-1.39).

החוקרים מדגישים כי עדיין אין עדויות מספקות בכדי להסיק מסקנות ברורות אודות הקשר הסיבתי בין תנומות במהלך היממה ובין הסיכון למחלת אלצהיימר וכי התנומה הינה הגורם המוביל לדמנציה, אך ייתכן כי ישנוניות יתר במהלך היום הינה סמן להזדקנות מואצת או תהליך ירידה קוגניטיבית. הם קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה לקבוע אם התערבויות המתמקדות בתנומות עשויות לסייע בהאטת הידרדרות קוגניטיבית על-רקע גילי.

Alzheimers & Dementia 2022

לידיעה ב-Healio

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים