משפחה

שיעור סיבוכים דומה לאחר אבלציה של פרפור פרוזדורים בחולים עם וללא מסתם מכאני (Journal of Cardiovascular Electrophysiology)

אבלציה באמצעות צנתר לטיפול בפרפור פרוזדורים בחולים עם מסתם תותב מכאני הדגימה סיכון דומה לסיבוכים סביב הפרוצדורה ותמותה לשיעורים שתוארו בחולים ללא מסתם תותב, כך עולה מנתונים חדשים ממחקר בראשות דר’ גיא רוזן מהמרכז הרפואי הלל יפה, שפורסמו בכתב העת Journal of Cardiovascular Electrophysiology.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי הסברה הרווחת בקרב קרדיולוגים היא כי בחולים עם מסתם מכאני תותב אבלציה של פרפור פרוזדורים הינה גישה פחות יעילה וכרוכה בסיכון גדול יותר. כעת הם בחנו את הנתונים אודות 1,898 פרוצדורות אבלציה של פרפור פרוזדורים בחולים עם מסתם מכאני תותב בין השנים 2003-2015 ממאגר U.S. National Inpatient Sample.

החוקרים בחנו את היארעות סיבוכים של הפרוצדורה, תמותה ומשך אשפוז בהשוואה למדגם מותאם ללא מסתם מכאני תותב. הגיל החציוני של המשתתפים עמד על 67 שנים ו-53% היו גברים.

למרות העליה בגיל ומגמת שכיחות גבוהה יותר של מחלות רקע והיקף התחלואה לפי מדד Charlson Comorbidity Index בין 2003 עד 2015, הסיכון לסיבוכים סביב הפרוצדורה ותמותה לא השתנה. שיעור הסיבוכים סביב הפרוצדורה היה דומה בקרב חולים עם מסתם תותב מכאני וביקורות תואמות ללא מסתם תותב (8.4% לעומת 10.4%, p=0.33), כמו גם שיעורי התמותה באשפוז (0.2% לעומת 0.2%, p=0.9).

משך האשפוז בבית חולים היה ארוך יותר בחולים עם מסתם תותב מכאני לפני הפרוצדורה, בהשוואה לביקורות (ממוצע של 4 לעומת 3.3 ימים, p=0.011).

ממצאי המחקר מאשרים בתנאי עולם-אמיתי כי אבלציה באמצעות צנתר מהווה חלופה טיפולית בטוחה בחולים עם מסתם תותב מכאני עם פרפור פרוזדורים, בהשוואה לחולים ללא מסתם מכאני תוצב. נוכחות מסתם מכאני אינה מלווה בעליה בסיכון לסיבוכים סביב הפרוצדורה ואין מקום לשלול אפשרות זו בחולים אלו.

Journal of Cardiovascular Electrophysiology, March 19, 2022

לידיעה ב-Healio

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים