משפחה

שכיחות גבוהה של כאב ממקור שריר-שלד בחולים עם יתר לחץ דם ריאתי (Respiratory Medicine)

במאמר שפורסם בכתב העת Respiratory Medicine מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי כאב ממקור שריר-שלד מופיע בשכיחות גבוהה בחולים עם יתר לחץ דם עורקי ריאתי ומשפיע באופן משמעותי על איכות החיים והתפקוד הגופני של החולים.

מדגם המחקר כלל 61 חולים עם יתר לחץ דם עורקי ריאתי (גיל ממוצע של 50 שנים, 90% נשים) והתבססו על שאלון Nordic Musculoskeletal Questionnaire להערכת שכיחות כאב ממקור שריר-שלד, שאלון EmPHasis ו-Minnesota Living with Heart Failure Questionnaire להערכת איכות חיים, מרחק הליכה בשש דקות להערכת יכולת תפקודית ושאלון International Physical Activity Questionnaire-Short Form להערכת השתתפות בפעילות גופנית.

מבין המשתתפים במחקר, 77% דיווחו על כאב ממקור שריר-שלד, כאשר השכיחות הגבוהה ביותר של כאב הייתה בגב תחתון (38%), ברכיים (36%), כתפיים (36%) וצוואר (33%). במגוון אזורים בגוף, חומרת מדדים המודינמיים של יתר לחץ דם עורקי ריאתי נקשרו עם נוכחות כאב.

תלונות על כאב הופיעו בשכיחות גבוהה יותר בקרב חולים עם יתר לחץ דם עורקי ריאתי שקיבלו תרופה כלשהי בעלת פעילות ספציפית כנגד לחץ דם ריאתי מוגבר, זאת בהשוואה ל-33% מהחולים שלא החלו בטיפול תרופתי.

מהממצאים עולה קורלציה בין כאבי צוואר, כתף, גב תחתון וברכיים ובין מדדי איכות חיים גרועים יותר. כאבי ברכיים היו בעלי ההשפעה הבולטת ביותר על איכות חיים והתסמין היחיד שהיה בקורלציה משמעותית עם מבחן הליכה בשש דקות ושאלון International Physical Activity Questionnaire (p<0.05 בשני המקרים).

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים להשוואת שכיחות כאב בחולים עם יתר לחץ דם עורקי ריאתי אל מול קבוצת ביקורת של משתתפים בריאים, במטרה לקבוע את היקף העליה בסיכון לכאב ממקור שריר שלד על-רקע יתר לחץ דם ריאתי.

Respiratory Medicine 2022

לידיעה ב-Healio

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים