משפחה

המאבק בין הר”י למשרד הבריאות על קיצור התורנויות של המתמחים מחריף ועולה מדרגה לקראת מועד היישום ב-1/4

אמש פירסמה הר”י ההודעה הבאה:

3 ימים לפני כניסת מתווה קיצור התורניות לתוקף, ההסתדרות הרפואית ופורום המתמחים יערכו מחר (יום ג’) בשעה 11:00 מסיבת עיתונאים דחופה .

במסיבת העיתונאים יוצגו ההשלכות הדרמטיות של כניסת המתווה לתוקף: הפגיעה בהתמחות, בשכר והמחסור החריף ברופאים.

במסיבת העיתונאים יישאו דברים:

פרופ ציון חגי, יו”ר ההסתדרות הרפואית
ד”ר עומרי כהן, מזכיר פורום המתמחים
ד”ר ניצן עטיה, סגנית יו”ר פורום המתמחים
ד”ר זאב פלדמן, סגן יו”ר ההסתדרות הרפואית ויו”ר ארגון רופאי המדינה.

בתגובה מפרסם היום משרד הבריאות ההודעה שלהלן :

הבהרה בעקבות מודעות בעתונות ומסיבת העיתונאים הצפויה של ההסתדרות הרפואית

בהתאם להיתר שרת הכלכלה, שסוכם בינה לבין שרי הבריאות והאוצר באוקטובר האחרון, יוצא משרד הבריאות בימים אלו למהלך היסטורי לקיצור שעות העבודה של הרופאים המתמחים. מתווה קיצור התורנויות ישפר משמעותית את תנאי העבודה של המתמחים, יצמצם את הפערים בבריאות בין המרכז לפריפריה ויבטיח טיפול רפואי טוב יותר עבור כל תושבי מדינת ישראל.

יוזכר, כי עם ייזום מהלך קיצור התורנויות וקידומו על ידי שר הבריאות ושרת הכלכלה, הצהירה הנהגת ההסתדרות הרפואית על תמיכה בקיצור שעות העבודה של המתמחים במתווה שיגביל את משך התורנות ל-18 שעות, לאחר שמתווה זה הומלץ על ידי הוועדה העליונה של ההסתדרות הרפואית. במעמד אישור ההיתר וההכרזה על מתווה הקיצור, אף התגאתה בפומבי על כך שהצעותיה למתווה קיצור התורנויות אומצו על ידי משרד הבריאות.

בנוסף, יוזכר כי ההסתדרות הרפואית הייתה שותפה מובילה בצוות היישום לקיצור התורנויות וגם בפורום זה לא הביעו נציגי ההסתדרות הרפואית התנגדות למתווה, עד אשר הגיע הצוות לשלבי הסיכום.

לצערנו, לצד העמדה הפומבית, פעלה ההסתדרות הרפואית כל העת לסכל או לעכב את המהלך לקיצור התורנויות. כך למשל, ניסתה ההסתדרות הרפואית למנוע העברת מידע ונתונים מבתי החולים למשרד הבריאות.

בשבועות האחרונים, משהתברר להסתדרות הרפואית כי קיצור התורנויות הוא עובדה מוגמרת, התהפכה לפתע גם עמדתה הפומבית, ולפתע החלו ראשיה להתנגד נחרצות למתווה שההסתדרות הרפואית עצמה הגתה ובירכה על אימוצו. במקביל, שלפה בימים האחרונים ההסתדרות הרפואית ?מתווה חלופי? שיגביל את משך התורנות ל-22 שעות. בחינה של מתווה זה בידי אנשי המקצוע במשרד הבריאות והתייעצות בעניינו עם מנהלי בתי חולים, העלו כי הוא אינו מעשי ואינו מקצועי.

תורנות של רופאות ורופאים מתמחים אורכת כיום 26 שעות ברצף, לעיתים כמעט ללא הפסקה. שעות העבודה הארוכות והמתישות פוגעות ברופאים המתמחים ועלולות לפגוע גם באיכות הטיפול הרפואי שמקבל הציבור. משרד הבריאות ימשיך לפעול בכל האמצעים העומדים לרשותו ליישום המתווה שיתקן את העוול הארוך, ומזמין את כל הגורמים *שבאמת* רוצים בשיפור השירות למטופל, *ובאמת* נכונים לפעול למען תנאי העסקה הוגנים לרופאים המבצעים תורנויות  ל”החליף דיסקט” ולהפוך שותפים במהלך היסטורי שישים קץ לעוול ארוך שנים.

הערת המערכת:  עושה רושם שאם לא יקרה שינוי דרמטי בעמדות ביומיים שנותרו שהמערכת עומדת להיכנס לכאוס. נראה שצריכה אולי להיות כאן התערבות מהירה פעילה וישירה של הגורמים הבכירים ביותר בממשלה (ראש הממשלה ? ראש ממשלה חליפי ?)  ונציגי הרופאים,  כולל המתמחים כמובן.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים