טיפול פוטודינאמי נמצא יעיל כנגד גרורות לכורואיד (Retina)

מתוצאות סקירה שיטתית חדשה שפורסמו בכתב העת Retina עולה כי טיפול פוטודינאמי עשוי להיות יעיל בבקרת גידול ושימור ראיה בחלק מהחולים עם גרורות לכורואיד.

החוקרים כותבים כי טיפול פוטודינאמי עשוי לשמש כחלופה לטיפול קרינתי, שהינו טיפול יעיל אך דורש ביקורים בבית חולים או ניתוח, עם סיכון לתופעות לוואי מסכנות-ראיה. טיפול פוטודינאמי מבוסס על טיפול לייזר יחיד, כאשר פרק הזמן הקצר הנדרש לטיפול ובטיחות ההתערבות הם בין היתרונות של אפשרות טיפול זו.

החוקרים זיהו 52 גידולים ב-40 עיניים של 34 חולים. עובי הגידול הממוצע עמד על 1.9 מ”מ והקוטר הבסיסי הגדול ביותר עמד על 8.2 מ”מ. לאחר 1.4 ביקורי טיפול פוטודינאמי בממוצע, עובי הגידול ירד ל-1 מ”מ (p<0.0001). בנוסף, עובי שכבה מקולארית מרכזית ירד ממוצע של 454 מיקרומטר לפני הטיפול ל-289 מיקרומטר לאחר הטיפול (p=0.03). נוזל בשכבת תת-רשתית נסוג ב-75% מהעיניים וב-82% מהגידולים תועדה ירידה בעובי.

עוד עולה מהנתונים כי ב-77% מהעיניים תועד ראיה יציבה או בשיפור לאחר טיפול פוטודינאמי, ללא דיווחים על אירועים חריגים. הטיפול היה יעיל כנגד גרורות משנית לאדנוקרצינומה של הריאה או קרצינומה של השד, הגורמים הנפוצים ביותר לגרורות לכורואיד.

ממצאים אלו מעידים כי טיפול פוטודינאמי מהווה אפשרות טיפול בטוחה ויעילה כנגד גרורות לכורואיד. לאור תוצאות המחקר, הם ממליצים לשקול בחום טיפול פוטודינאמי כאפשרות טיפול בחולים אלו.

Retina 2022

לידיעה ב-Healio

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים