עדויות חדשות תומכות בבדיקות סקר לדמנציה דרך הטלפון (Ann Fam Med)

עדויות חדשות שפורסמו בכתב העת Annals of Family Medicine תומכות בהשלמת בדיקות סקר דרך הטלפון לזיהוי דמנציה במטופלים בסיכון מוגבר והחוקרים מציגים כלי חדש העשוי לסייע בהשלמת הערכה מהירה ונוחה לשלילת דמנציה.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי למרות תשומת לב רבה יותר לטיפול בגיל המבוגר בעולם המערבי, דמנציה עדיין אינה מאובחנת דיו ברפואה ראשונית. כעת הם התבססו על נתונים ממחקר preDIVA (Prevention of Dementia by Intensive Vascular Care) ובחנו את נוחות ודיוק סקר טלפוני (Telephone Interview for Cognitive Status, או TICS) בקרב מבוגרים בגילאי 60 עד 98 שנים (גיל ממוצע של 84.5 שנים) במרפאות ראשוניות בהולנד. בדיקת הסקר כוללת 11 שאלות להערכת מספר תחומים קוגניטיביים, עם דירוג החולים בסולם שנע בין 0 ועד 41 נקודות. מהנתונים עולה כי בממוצע, ניתן להשלים את מדד TICS בתוך פחות מעשר דקות.

החוקרים בחנו את הרשומות הרפואיות הממוחשבות של 155 משתתפים עם מדדי TICS של עד 30 נקודות (19.1%) ו-655 משתתפים עם מדדי TICS גבוהים יותר (80.90%) לאבחנה של דמנציה לאורך מעקב של 8-12 שנים.

מהנתונים עולה כי 8.4% מהמשתתפים עם מדד TICS של עד 30 נקודות אובחנו עם דמנציה, בעוד שבכלל המשתתפים עם מדד גבוה מ-30 נקודות לא תועדו מקרים של דמנציה. בקרב אלו שאובחנו עם דמנציה חציון מדד TICS עמד על 27 נקודות.

בהשוואה למשתתפים עם מדד TICS של מעל 30 נקודות, אלו עם מדד נמוך מ-30 נקודות היו מבוגרים יותר (p=0.01), עם פחות שנות השכלה גבוהה (p<0.001), ציון קוגניטיבי חציוני נמוך יותר (p<0.001) והיארעות גבוהה יותר של אירועים מוחיים (p = 0.03).

לאחר ניתוח סטטיסטי החוקרים קבעו כי הסף האופטימאלי לבדיקת הסקר עמד על 29 נקודות ומטה, אשר הדגים רגישות של 65.4%, סגוליות של 87.8%, ערך מנבא חיובי של 11.9% וערך מנבא שלילי של 99%.

החוקרים כותבים כי מדד TICS מהווה כלי בעלות נמוכה, עימו ניתן להגיע למספר גדול של מטופלים. כלי זה עשוי לשמש כבדיקת סקר שימושית לשלילת דמנציה ולסייע רבות במרפאות ראשוניות במקרים בהם מפגש פנים מול פנים אינו אפשרי.

Ann Fam Med. 2022

לידיעה ב-Healio

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים