משפחה

מנהל המזון והתרופות האמריקאי ממליץ על ניטור תפקודי תריס בילדים לאחר חשיפה ליוד (מתוך הודעת ה-FDA)

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (Food and Drug Administration) ממליץ על ניטור יילודים וילדים בעד גיל 3 שנים בתוך שלושה שבועות מקבלת זריקות חומר ניגוד המכיל יוד במסגרת בדיקות הדמיה.

סקירה שהושלמה לאחרונה ע”י מנהל המזון והתרופות האמריקאי מצאה כי תת-פעילות של בלוטת התריס, או ירידה זמנית ברמות הורמוני התריס אינה נפוצה. עם זאת, מעקב מוקדם עשוי לסייע בזיהוי וטיפול בהפרעות בתפקודי בלוטת התריס כתוצאה מהזריקות ולסייע במניעת סיבוכים אפשריים, שכן תינוקות וילדים לרוב אינם מציגים סימנים גלויים של בעיות תפקודי תריס וייתכן כי לא יהיו תסמינים או סימנים ברורים לאחר חשיפה לחומר ניגוד יודי.

חומר ניגוד יודי אושר לשימוש ומשמש מזה עשרות שנים לשיפור בדיקות הדמיה שונות. האזהרה החדשה של מנהל המזון והתרופות האמריקאי וההמלצה למעקב אחר הורמוני התריס תקפה לכלל משפחת חומרי ניגוד יודי. מדובר בעדכון של הצהרה משנת 2015 שייעצה לאנשי צוות רפואי אודות האפשרות לתת-פעילות בלוטת התריס בתגובה לזריקות חומר ניגוד יודי ביילודים וילדים קטנים. העדכון הנוכחי משקף את העדויות שהצטברו ממחקרים חדשים שפורסמו מאז העדכון הקודם.

מחקרים לאחרונה הראו כי במרבית המקרים המדווחים של אירועים חריגים מדובר היה בתת-פעילות תת-קלינית זמנית ולא נדרש כל טיפול. השיעור המדווח נע בין 1% ועד 15% ונטה להיות גבוה יותר ביילודים, בפרט בפגים. אוכלוסיות נוספות בסיכון מוגבר כוללות חולים עם מחלת רקע, בעיקר אלו עם מחלות לב אשר לעיתים קרובות נדרשים למינונים גבוהים יותר של לומר ניגוד במהלך פרוצדורות פולשניות.

במחקרים האחרונים בנושא, מרווח הזמן מחשיפה לחומר ניגוד יודי ועד לאבחנה של הפרעה בתפקוד בלוטת התריס נע בין 8.5 ועד 138 ימים, אך לרוב ההפרעה הופיעה בתוך שלושה שבועות.

חולים ורופאים יכולים לדווח על אירועים חריגים משנית לחשיפה לחומר ניגוד יודי או תרופות אחרות למנהל המזון והתרופות האמריקאי ומערכת הניטור של הסוכנות.

מתוך הודעת ה-FDA

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים