משפחה

ד”ר אלרועי פרייס בדיון בוועדת הבריאות בהתפרצות הפוליו : עשרות אולי מאות ילדים נושאים את הנגיף ואינם מודעים לכך, חייבים להשלים שגרת החיסונים

הודעת דוברות הכנסת (ועדת הבריאות):

ראש שירותי בריאות הציבור, ד”ר אלרועי פרייס:
“יש סימפטומים שחושבים שזה שפעת אבל מדובר בפוליו – יש שנתונים שלא קיבלו את כל החיסונים וחשוב לוודא שהיה שגרת חיסונים”

עוד אמרה: “יש עלייה מסוימת בסירוב לחיסוני ילדים – השנתיים האחרונות יצרו אתגר שגם מול דברים שמוכרים שנים, אנחנו מתמודדים עם פייק ניוז”

הוועדה בראשות ח”כ עידית סילמן התכנסה היום בשעה לדון בתפקודן של טיפות החלב במערכת הבריאות ובכללן: חיסוני פוליו לאור התפרצות המחלה, חיסוני שגרה וקורונה.

יו”ר ועדת הבריאות, ח”כ עידית סילמן, אמרה בדיון כי “אנשים מתוך פחד מדירים את רגליהם מטיפות חלב ומחיסוני שגרה – ולכן מתכנסת הוועדה כדי לצאת בקריאה שמאוד מאוד חשובה להמשיך בתוכנית החיסונים.
נתחיל לקדם חקיקה מיד אחרי הפגרה בתיאום עם משרד הבריאות בנוגע לאחיות בתי הספר. אם נפתח את השורות לכוח אדם שהוא אחד מהאתגרים הגדולים במערכת הבריאות, כולנו נרוויח. טיפות חלב וטיפות זהב לאוכלוסיית גיל הזהב זו המלצה של הוועדה. קוראת לכל ההורים רוצו ותחסנו את הילדים – תבדקו מה הסטטוס שלהם. קוראת למנהלי בתי החולים להמשיך את אותו סטטוס קוו שעיגן את הרעות והאחדות בצביונה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית”.

ראש שירותי בריאות הציבור, ד”ר שרון אלרועי פרייס: יש עשרות ואולי מאות של ילדים שנושאים את נגיף הפוליו. רוב המקרים הם ללא סימפטומים בכלל. בין 10% ל20% יש סימפטומים והורים לא מבינים שמדובר בכלל בפוליו. יש אחוז מתוכם שיקבל שיתוק. יש את הנגיף בטבריה, מודיעין עילית, בית שמש ועוד. השלב הראשון נעשה לקרוא לכל הילדים לבוא ולהתחסן. יש הרבה שנתונים מ2005 ועד 2013  שלא קיבלו פשוט את כל החיסונים ונדרשים לבוא ולהתחסן. אנחנו עושים וובינר עם הורים ורופאים, הסברה והנגשה של כל אנשי המקצוע כדי שכולם יקבלו את כל המידע היכן אנחנו נמצאים. השנתיים האחרונות יצרו אתגר שכל דבר הפך להיות עם סימני שאלה גם דברים שמכירים ונתנו שנים פתאום התמודדנו מולם פייק ניוז. יש עלייה מסוימת בסירוב לחיסוני ילדים – היא לא מאוד גדולה. הירידה נבעה גם מסיבות לוגיסטיקה שבתי ספר היו סגורים וכדו’. למרות שאנחנו נותנים הכל שנים רבות. יש כיסים שלמים של אוכלוסיות שלא מתחסן בגלל אידיאולוגיה וחלק בגלל קשיים טכניים של משפחות מרובות ילדים. מול הקומץ שמתנגד אידיאולוגי, יש צורך לבוא ולדבר איתם ואלו שמרובות ילדים ומתקשים לבצע את שגרת החיסונים, גם מולם יש לבוא ולסייע”.  

ראשת מטה בריאות הציבור, אילנה גנס הציגה בדיון את תכנית הניטור החיסונים של המשרד בעקבות ההתפרצות ואמרה גם כי הזיהוי הוא כבר לא רק בירושלים אלא גם בבית שמש, ביתר עילית, מודיעין ומכבים רעות. עוד אמרה כי מדינת ישראל שותפה יחד עם מדינות רבות בארגון הבריאות העולמי בתוכנית למיגור הפוליו העולמי וזה מחייב ניטור אינטנסיבי וקבוע והתערבות מהירה ויעילה בעת הופעת אינדיקציה לנוכחות הנגיף ניטור שפכים – ניטור קליני ועוד. “תחילת האירוע שלנו זה במסגרת ניטור שוטף של מערכות הביוב באזור ירושלים, התגלה נגיף פוליו. במקביל דווח במסגרת הניטור הקליני של מקרי שיתוק/שיתוק רפה על מקרה של ילדהלא מחוסנת עם סימני שיתוק, הילדה מתגוררת בירושלים. זן הנגיף שבודד מהילדה מתאים לזן שבודד מהביוב. ניטור הביוב הורחב לנקודות דגימה נוספות סביב ירושלים, עם הרחבת הדיגום לאיזורים נוספים עם כיסוי חיסוני נמוך יותר, ובנוסף תדירות הדיגום עלתה”

הפעולות שבוצעו עם גילוי המקרה, כפי שהציגה גנס לוועדה הן קריאה לכלל ההורים בארץ לוודא שילדיהם מחוסנים עפ”י הנחיות משרד הבריאות, פניה יזומה לילדים שלא חוסנו במחוז ירושלים ובכלל הארץ, בדגש על אזורים עם כיסוי חיסוני נמוך, והזמנה לבוא לחסן את הילדים, הרחבת זמינות התורים להשלמת חיסונים בטיפות חלב במחוז ירושלים, דגש על השלמת חיסון פולין במסגרת בריאות התלמיד בבתי ספר במחוז ירושלים. הקדמת תזמון שני החיסונים הראשונים לפעוטות בירושלים, בכדי להביא אותם למצב מוגן מהר יותר. כמו כן נעשה סקר צואה בירושלים: בדיקת נוכחות הנגיף בדגימות צואה שנלקחו מסיבות אחרות, כדי לזהות את היקף התחלואה הסמויה והגברת ניטור הביוב בירושלים ובישובים אחרים עם כיסוי חיסוני נמוך. פעולות נוספות היו בהרחבת רשת הניטור האפידמיולוגי הפעיל אחר שיתוק רפה חד לכלל מחלקות נוירולוגיה בארץ, ללא הגבלת גיל. במחוז ירושלים בלבד היה גם ניטור מקרים של דלקת קרום המוח ממקור וירלי עד גיל 15.

גנס הוסיפה כי לצד תוכנית הסברה, יש מבצע חיסונים הארצי לגילאי 6 ומטה שכלל הילדים במשפחה זומנו לטיפות החלב ןגילאי 7 ומעלה יוזמנו לקופות החולים. נוסף לכך בכלל מוקדי החיסונים – יתקבלו כלל הגילאים ללא פיצול משפחות = במידה ויש ילד שלא חוסן כלל – כל המשפחה תוזמן להשלמת החיסונים.

פרופ’ חגי לוין, יו”ר איגוד רופאי בריאות הציבור: “התפרצות הפוליו מדאיגה וחושפת את ההזנחה והייבוש המתמשכים של שירותי הרפואה המונעת בישראל. אין מנגנון עדכון לתוספת השלישית לחוק ביטוח בריאות ממלכתי, הופרטו שירותי הבריאות לתלמיד ולא ניתן תגבור באיזורים במצב סוציואקונומי נמוך. גם כעת, במבצע חיסון פוליו, חייבים לתת תגבור מתאים בכוח אדם ומשאבים, אחרת המבצע בא על חשבון שירותים חיוניים אחרים. היעדר הזמינות למידע על חיסונים להורים ולקופות בשנת 2022 פוגע בבריאות הציבור וראוי היה לטפל בו מזמן”.

פרופ’ צחי גרוסמן, יו”ר האיגוד לרפואת ילדים טען כי מידע שגוי נוסף שמפורסם בחברה החרדית כנגד החיסונים ואיתו עליהם להתמודד, “כבר רואיינתי לקו מידע שיש למשרד הבריאות עבור המגזר החרדי ושם נשאלתי על כך שיש מידע שהחיסון גורם לבעיות עקרות ולא היא. עלינו להתמודד עם זה”. גרוסמן אמר שב2013 המשרד יחד עם איגוד רופאי הילדים הצליח במעל 90% ואילו היום כשיש את הרשתות החברתיות המפיצות דברים בנוסף לכל שמעמד החיסונים הוא כבר נהיה מורכב ועל כן יש להשקיע במערך הסבר מושקע ומתוחכם. עוד אמר פרופ’ גרוסמן כי יש לפעול להחזרת אחות בית הספר.

לצפייה בתמונות וסרטונים מהדיון באלבום:https://photos.app.goo.gl/jXBVTMqGtErn2hdKA

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים