משפחה

עדויות חדשות תומכות בבטיחות ארוכת הטווח של טיפול בהורמון גדילה (J Clin Endocrinol and Metab)

מנתוני מחקר KIMS להערכת הבטיחות ארוכת הטווח של טיפול בהורמון גדילה עולה כי הטיפול בטוח לשימוש לטווח ארוך במבוגרים עם חסר הורמון גדילה, כך מדווחים חוקרים במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אין נתונים רבים אודות הבטיחות ארוכת הטווח של טיפול בהורמון גדילה במבוגרים. מטרת המחקר הנוכחי הייתה לבחון את הבטיחות של הטיפול ההורמונאלי במחקר KIMS, מחקר בינלאומי, תצפיתי, שכלל מבוגרים ומתבגרים עם חסר מוכח של הורמון גדילה. כל החולים טופלו ב-Genotropin והיו במעקב, כאשר החוקרים עקבו אחר אירועים חריגים ומאפיינים קליניים של החולים.

החוקרים בחנו את הנתונים אודות 15,809 מטופלים בהורמון גדילה לאורך מעקב ממוצע של 5.3 שנים.

אירועים חריגים תועדו ב-51.2% מהחולים, כולל אירועים חריגים על-רקע הטיפול ב-18.8% מהמטופלים. שיעור האירועים החריגים היה גבוה יותר בחולים שהיו מבוגרים יותר, אלו עם חסר הורמון גדילה משנית לגידול בהיפופיזה/היפותלמוס, או חולים עם הופעה בבגרות של חסר הורמון גדילה.

לא תוארה קורלציה בין שיעור האירועים החריגים המתוקן לגיל, מין, אטיולוגיה ומשך מעקב ובין מינון הורמון גדילה.

במהלך המעקב תועדו 606 מקרי תמותה (3.8%), מהם 146 עקב גידול, 71 משנית להפרעות לבביות/וסקולאריות, 48 על-רקע הפרעות צרברווסקולאריות.

שיעורי ההיארעות של מחלות ממאירות דה נובו היו דומים בקרב מטופלים בהורמון גדילה והאוכלוסייה הכללית (יחס היארעות מתוקן של 0.92, רווח בר-סמך 95% של 0.83-1.01). הסיכון לממאירות דה-נובו היה נמוך יותר באופן מובהק בחולים עם חסר הורמון גדילה מולד/אידיופטי (יחס היארעות מתוקן של 0.64, רווח בר-סמך 95% של 0.43-0.91), אך דומה באלו עם גידול היפופיזה/היפותלמוס או אתיולוגיות אחרות, בהשוואה לאוכלוסייה הכללית.

החוקרים לא זיהו קשר בין הופעה בבגרות או הופעה בילדות של חסר הורמון גדילה ובין סיכון מוגבר להופעה חדשה של מחלה ממארת.

לטיפול החליפי בהורמון גדילה הייתה השפעה ניטרלית על פרופיל השומנים ומשק הסוכר בדם.

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר תומכים בבטיחות טיפול חליפי ארוך-טווח בהורמון גדילה במבוגרים עם חסר הורמון גדילה.

J Clin Endocrinol and Metab. Apr 3, 2022

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים