משפחה

ממצאים מבטיחים בבחינת המטופלים הראשונים בישראל בקוצב וגאלי ( VNS ) לטיפול בדיכאון עמיד הוצגו בכנס האיגוד לפסיכיאטריה ביולוגית

במהלך הכנס השנתי של האיגוד לפסיכיאטריה ביולוגית שנערך במרץ 2022, התקיימה הרצאה של ד”ר כפיר פפר (מנהל מחלקה פעילה א’ והיחידה לטיפולים מתקדמים, מהמרכז לבריאות הנפש לב השרון) בשיתוף ד”ר יואב דומני (מנהל מחלקה פסיכיאטרית, ומנהל היחידה לטיפולים מתקדמים בדיכאון במערך הפסיכיאטרי בבית החולים שיבא, תל השומר) בנושא הטיפול בקוצב הוגאלי VNS ב-12 חולי דיכאון עמיד לטיפול תרופתי (TRD) הראשונים בישראל.

סיכום התוצאות הינו תוצר של שיתוף פעולה הדוק בין שני המרכזים.

פרופיל המטופלים כלל אוכלוסיית מטופלים קשה וכרונית עם ציון MADRS ממוצע  38. אלו מטופלים קשים לאיזון, בעלי רקע של חוסר תגובה או חוסר תגובה מספקת ל-ECT ועם ניסיון של כ-7-9 טיפולים שונים, רקע אובדני ואשפוזים ממושכים.

לא נצפו סיבוכים משמעותיים באף אחת מהפעולות. 8 מטופלים השלימו מעקב של חצי שנה , 4 מטופלים  של שנה ומטופל אחד מעקב של שנה וחצי. יש לציין שעל פי הספרות המדעית נדרשת תקופה של מינימום 12 חודשים על מנת להגיע ליציבות טיפולית ולבחינת תוצאות הטיפול.

בהרצאה הוזכר כי אחד האתגרים המשמעותיים שיש לקלינאים הוא הטיפול בדיכאון ביפולרי קשה, ועל הידע הקיים בתחום זה. הטיפול בקוצב הוגאלי VNS מציג יעילות משמעותית באוכלוסייה מורכבת זו, יעילות שנצפתה גם בקרב סידרה זו.

ד”ר פפר ציין כי המטופל הראשון בו בוצעה הפרוצדורה, השלים לאחרונה מעקב של 18 חודשים בטיפול ב –VNS בישראל. המטופל הגיע להפוגה (MADRS=8) עם שיפור דרמטי בתסמיני הדיכאון ובכללם אובדנות. מדובר במטופל עם הפרעת דיכאון בי-פולרי מורכבת ביותר, אשר טרם הטיפול שהה מרבית זמנו באשפוזים ממושכים על רקע אפיזודות דיכאוניות חוזרות ונשנות מלוות באובדנות פעילה.

מטופלים נוספים שהשלימו מעקב של 12 חודשי טיפול הציגו שיפור משמעותי, תוך ירידה  במדדי ה – MADRS . בנוסף, נצפתה ירידה גם במדדי האובדנות אצל חולים אלו. 

ד”ר פפר הדגיש כי על אף ומדובר בקבוצה קטנה ובממצאים ראשוניים, מגמת השיפור הנצפת, אשר גוברת עם הזמן, נותנת תקווה גדולה הן למטופלים והן לצוותים המטפלים.

בהרצאה הוזכר כי יעילות הקוצב הוגאלי מוכרת בעולם, הוצג מחקר פרוספקטיבי משנת 2017 על 800 נבדקים בפריסה של 61 מרכזים פסיכיאטריים בארה”ב לאורך מעקב של 5 שנים.

Aaronson ST et al. Am J Psychiatry 2017;174:640-8

המחקר הציג יעילות גבוהה שהולכת וגוברת לאורך זמן עבור מטופלי דיכאון קשים מאוד (בהשוואה לקבוצת הביקורת – TAU) וגם באוכלוסיית חולים מורכבים בי-פולארים ,הן בשיעורי התגובה (עד 72% מגיבים בקבוצת ה-VNS) והן בשיעורי ההפוגה ( 43% הפוגה בקבוצת ה-VNS). ההגעה ליעילות משמעותית נצפתה לאחר כשנה תוך עליה הולכת וגוברת עם הזמן. אף כי גם אחרי 3-6 חודשים ניתן לראות שיפור והבדלים בין קבוצת VNS לקבוצת הביקורת.

ועדת סל התרופות 2022, אישרה לראשונה בישראל פיילוט במימון ציבורי מלא לטיפול ב-VNS לחולי דיכאון עמידים לטיפול תרופתי (TRD).

ד”ר פפר ציין כי “לכולנו כקלינאים יש אחריות מאוד גדולה על האוכלוסייה הזאת שעד לתקופה אחרונה הייתה כמעט חסרת תקווה. יש לנו כלי טיפולי, שבבחירה נכונה של מטופלים, יכול לתת תקווה לעתיד לאוכלוסייה מאוד מורכבת וחולה, עם אובדנות משמעותית ותחלואה נלווית.”

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים