משפחה

זריקה תוך-מפרקית בהנחיית אולטרה-סאונד הקלה על כאב ושיפרה תסמינים בחולים עם אוסטיאוארתריטיס של הירך (BMJ)

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת BMJ עולה כי זריקה תוך-מפרקית יחידה בהנחיית אולטרה-סאונד של Triamcinolone ו-Lidocaine הובילה לשיפור התוצאות והקלה בכאב בחולים עם אוסטיאוארתריטיס של הירך.

מדגם המחקר כלל 199 חולים (גיל ממוצע של 62.8 שנים) אשר אובחנו עם אוסטיאוארתריטיס של הירך וסבלו מכאב בעוצמה בינונית ומעלה. המשתתפים חולקו באקראי לקבלת הטיפול הטוב ביותר (67 חולים), הכולל ייעוץ והדרכה; או לקבלת הטיפול התומך הטוב ביותר בשילוב עם זריקה בהנחיית אולטרה-סאונד של Triamcinolone Acetonide במינון 40 מ”ג ו-1% Lidocaine Hydrochloride (66 חולים); או לקבלת הטיפול התומך הטוב ביותר עם זריקה של 5% Lidocaine בהנחיית אולטרה-סאונד.

התוצא העיקרי היה מדד NRS (Numerical Rating Scale) להערכת כאב בירך. מדד זה דווח עצמאית ע”י המטופלים לאחר שבועיים, חודשיים, ארבעה חודשים ושישה חודשים.

בעת המעקב האחרון, חולים בזרוע הטיפול התומך עם Triamcinolone ו-Lidocaine דיווחו על שיפור ממוצע גדול יותר במדד NRS, בהשוואה לחולים תחת הטיפול התומך הטוב ביותר  בנוסף, החוקרים לא מצאו הבדל משמעותי בין טיפול תומך עם Triamcinolone ו-Lidocaine ובין טיפול תומך עם Lidocaine בלבד לאחר שישה חודשים.

החוקרים מציינים כי נוכחות סינוביטיס או תפליט לוותה בהשפעה אשר נטתה לטובת משלב טיפול תומך עם Triamcinolone ו-Lidocaine. חולה אחד עם מסתם וותין תותב בזרוע ההתערבות הלך לעולמו ארבעה חודשים לאחר ההתערבות משנית לאנדוקרדיטיס חיידקי, אירוע אשר נקבע כי ייתכן וקשור לטיפול במסגרת המחקר.

ממצאים אלו מספקים עדויות העשויות לסייע בקביעת הנחיות בינלאומיות ולתמוך בתהליכי קבלת החלטות של קובעי המדינות. ממצאים אלו עשויים לספק לחולים אפשרות חשובה, בפרט אלו שאינם מתאימים לניתוח וחשים כי אפשרויות הטיפול שלהם הן מוגבלות.

BMJ 2022

לידיעה ב-Healio

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים