משפחה

טכנולוגיית אף אלקטרוני עשוי לסייע באבחנה מדויקת של סרקואידוזיס (Chest)

טכנולוגיית אף אלקטרוני סייעה להבחין באופן מדויק בין חולים עם סרקואידוזיס ובין אלו עם מחלת ריאות אינטרסטיציאלית וביקורות בריאות, כך מדווחים חוקרים במאמר חדש שפורסם בכתב העת Chest.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי האבחנה של סרקואידוזיס כיום מהווה אתגר בשל הבדלים רבים בהתייצגות הקלינית וצורך בפרוצדורות אבחנתיות פולשניות, דוגמת ביופסיות. ישנה דרישה לבדיקות אבחנתיות מדויקות, מהירות ולא-פולשניות במקרים של חשד לסרקואידוזיס.

מחקר החתך כלל 252 חולים עם סרקואידוזיס (גיל ממוצע של 53.1 שנים; 53.2% גברים), 317 חולים עם מחלת ריאות אינטרסטיציאלית (גיל ממוצע של 70 שנים; 61.5%) ו-48 ביקורות בריאות (גיל ממוצע של 36.5 שנים; 31.3% גברים). החוקרים השלימו את האוויר הננשף בכל החולים באמצעות SpiroNose, מכשיר אף אלקטרוני, ואספו נתונים אודות המאפיינים הקליניים של החולים מהרשומות הרפואיות.

מדגם האימון כלל 168 חולים עם סרקואידוזיס ו-32 ביקורות בריאות ומדגם הוולידציה כלל 84 חולים עם סרקואידוזיס ו-16 ביקורת בריאות.

טכנולוגיית האף האלקטרוני הצליחה להבחין בין חולים עם סרקואידוזיס ובין ביקורות בריאות (AUC = 1), חולים עם מחלת ריאות אינטרסטיציאלית (AUC = 0.87) וחולים עם דלקת ריאות על-רקע רגישות-יתר (AUC = 0.88) במדגם הוולידציה. במדגם האימון, הטכנולוגיה הדגימה דיוק גבוה הבחנה בין חולים עם סרקואידוזיס ובין ביקורות בריאות (AUC = 1), מחלות אינטרסטיציאליות אחרות (AUC = 0.90) ודלקת ריאות על-רקע רגישות יתר ( AUC = 0.95). לא תועדו הבדלים באוויר הננשף בין חולים עם סרקואידוזיס עם וללא מעורבות ריאתית, פיברוזיס ריאתי, מעורבות מספר איברים, הוכחה לאבחנה בפתולוגיה וטיפול לדיכוי חיסוני.

החוקרים הבדלים בדפוסי הנשימה בין חולים עם רמות Soluble IL-2 Receptor מעט מוגברות ואלו עם רמות מוגברות מאוד (חציון סף של 772 יחידות/מ”ל, AUC = 0.78).

מהנתונים עולה כי הדיוק של האף האבחנתי הייתה הרבה יותר גדולה מבדיקות אבחנתיות אחרות בשימוש קליני להערכת חולים עם סרקואידוזיס. החוקרים מתכננים להשלים מחקרים נוספים להערכת הטכנולוגיה באוכלוסייה זו ומאמינים כי זו צפויה לסייע לרופאים בהליכי קבלת החלטות קליניות בעתיד.

Chest 2022

לידיעה ב-Healio

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים