כ-20% מכאבי הראש כתוצאה מקורונה הופכים לכרוניים (Cephalalgia)

קורונה

מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק

מחקר חדש הנערך במעל ל-900 חולים ספרדים שפורסם ב- Cephalalgiaהראה כי 1 מכל 5 חולים שהופיעו עם כאב ראש במהלך השלב החריף של COVID-19 פיתחו כאב ראש יומי כרוני, וככל שעוצמת כאב הראש במהלך השלב האקוטי גדולה יותר, כך גדלה הסבירות שהוא יימשך. צוות המחקר הדגיש את החשיבות של הערכה מיידית של חולים שסבלו מ-COVID-19 ואחר כך חווים כאב ראש מתמשך, לצורך מניעה מוקדמת אפשרית.

כאב ראש הוא תסמין שכיח של COVID-19, אך התפתחותו ארוכת הטווח נותרה לא ידועה. מטרת מחקר זה הייתה להעריך את משך כאב הראש בחולים שהופיעו עם סימפטום זה במהלך השלב האקוטי של המחלה. 905 החולים שנרשמו הגיעו משישה בתי חולים בספרד, וכולם השלימו 9 חודשי מעקב נוירולוגי. הגיל החציוני היה 51 שנים, 66.5% היו נשים, וללמעלה ממחציתם (52.7%) הייתה היסטוריה של כאב ראש ראשוני. כמחצית מהחולים נזקקו לאשפוז (50.5%), השאר טופלו במרפאות חוץ. הפנוטיפ הנפוץ ביותר של כאבי הראש היה הולוקרניאלי (67.8%) בעוצמה חמורה (50.6%). משך כאב הראש החציוני היה 14 ימים, והוא נמשך כחודש ב-31.1% מהמטופלים, חודשיים ב-21.5%, 3 חודשים ב-19%, 6 חודשים ב-16.8%, ו-9 חודשים ב-16.0%.

משתתפי המחקר אשר כאב הראש שלהם נמשך 9 חודשים היו מבוגרים יותר והיו בעיקר נשים. להם, היו פחות סיכויים לסבול מדלקת ריאות או לחוות כאב דוקר, פוטופוביה או פונופוביה. הם דיווחו כי כאב הראש החמיר כשהם עסקו בפעילות גופנית אך התבטא בתדירות נמוכה יותר ככאב ראש פועם.

אין זה נדיר שבקרב אנשים הסובלים מכאב ראש ראשוני, מצבם מחמיר לאחר שהם נדבקים ב-SARS-CoV-2. עם זאת, אנשים רבים מצליחים להבדיל ביןכאב הראש הקשור לזיהום לבין כאב הראש הרגיל שלהם, זאת משום שלאחר שנדבקו, כאב הראש שלהם הוא בעיקר חזיתי, מעיק וכרוני. מחקר זה גם מצא שלעיתים קרובות יותר חולים עם כאב ראש מתמשך לאחר 9 חודשים סבלו מכאב דמוי מיגרנה.

גורמים מסוימים יכולים להעריך את משך הזמן אשר כאב הראש עלול להימשך. הניתוח החד-משתני של המחקר הראה שגיל, מין נקבה, עוצמת כאבי ראש, אופי הכאב, נוכחות פוטופוביהפונופוביה והחמרה בפעילות גופנית היו קשורים לכאב ראש ממושך יותר. אך, בניתוח הרב-משתני, רק עוצמת כאב הראש במהלך השלב החריף נותרה מובהקת סטטיסטית (RR 0.655; CI 95%: 0.582-0.737; P <.001).

לכתבה ב-Medscape

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים