משפחה

מה בין ירידה מקסימאלית במשקל לאחר-לידה ומתן נוזלים ובין הסיכון לסיבוכים בתינוקות? (J Perinatol) והערות עורך ניאונטולוגיה, ד”ר ברזילי

פג

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Perinatology מדווחים חוקרים מארצות הברית על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי ירידה מקסימאלית במשקל הגוף לאחר-לידה בהיקף של 5-15% מלווה בסיכון הנמוך ביותר לסיבוכים במקרים של פגות קיצונית, כאשר עליה בסך הנוזלים הניתנים בשבוע הראשון מלווה בסיכון מוגבר לסיבוכים באוכלוסייה זו.

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את הקשר בין היקף הירידה המקסימאלי במשקל הגוף וסך נפח הנוזלים הניתן במהלך השבוע הראשון לאחר הלידה ובין הסיכון לסיבוכים במקרים של פגות קיצונית.

המחקר הרטרוספקטיבי כלל 883 תינוקות, מהם 842 ששרדו לפחות שבוע לאחר הלידה. ירידה ממוצעת במשקל הלידה בטווח שבין 5% ועד 15% לוותה בסיכוי נמוך יותר ל-NEC (Necrotizing Enterocolitis) בהשוואה לירידה במשקל של מעל 15% (יחס סיכויים של 0.49, רווח בר-סמך 95% של 0.25-0.98). נפח נוזלים ממוצע של מעל 150 מ”ל/ק”ג משקל לידה ביום לווה בסיכון מוגבר ל-NEC (יחס סיכויים של 3.22, רווח בר-סמך 95% של 1.40-7.42) ודוקטוס ארטריוזוס פתוח הדורש התערבות ניתוחית (יחס סיכויים של 2.14, רווח בר-סמך 95% של 1.10-4.15).

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה לבחון את היקף הירידה המקסימאלית במשקל הגוף לאחר-לידה והיקף מתן נוזלים ובין הסיכון לסיבוכים במקרים של פגות קיצונית.

J Perinatol. 2022 Mar 25

הערות עורך ניאונטולוגיה, ד”ר ברנרד ברזילי:

ממחקר זה עולה כי בפגים ירידה במשקל של 5-15% לאחר הלידה מהווה סמן לפרוגנוזה טובה יותר לעומת ירידה יותר דרסטית או ללא ירידה כלל. בנוסף, עולה החשיבות של לא לתת יותר מידי נוזלים בימים הראשונים לאחר הלידה. זאת מאחר ומתן מוגבר של נוזלים קשור להתפתחות NEC ו-PDA הדורש התערבות ניתוחית.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים