בדידות מעלה את הסיכון לדמנציה (מתוך אתר Papers.SSRN.Com)

מנתונים שטרם עברו סיקור עמיתים ופורסמו באתר Papers.SSRN.Com עולה קשר בין בדידות ובין דמנציה וכי מבוגרים בודדים מצויים בסיכון גבוה יותר משמעותית להתפתחות דמנציה. החוקרים מציינים כי גורמים פיזיולוגיים והתנהגותיים דוגמת יתר לחץ דם, דלקת, עישון, צריכת אלכוהול מופרזת ופעילות גופנית מעטה שיחקו תפקיד מינימאלי בקשר בין דמנציה ובדידות.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי בשנת 2020 היו ברחבי העולם למעלה מ-50 מיליון חולים עם דמנציה, כאשר מספר זה צפוי לגדול פי שלוש עד שנת 2050. שליש מהתושבים המתגוררים במדינות מתועשות סובלים מבדידות, כאשר עם הגיל גדל הסיכוי לחוש בדידות.

החוקרים התבססו על נתונים ממאגר UK Biobank אודות 413,545 משתתפים (54% נשים, גילאי 38-73 שנים) עם או ללא בדידות, שהיו במעקב לאורך תקופה של 12 שנים, בממוצע. התוצא העיקרי שנבחן היה דמנציה מכל-סיבה על-בסיס דיווח עצמי או אבחנה ברשומות הרפואיות.

מדד בדידות ששימש להערכת בדידות כלל תשובות משתתפים לשאלות סובייקטיביות, כולל: האם אתה חש בודד? באיזו תדירות אתה בוטח באדם קרוב לך? החוקרים השלימו ניתוח סטטיסטי שכלל תקנון לגורמים סוציו-דמוגרפיים, קליניים והתנהגותיים.

גורמים אפשריים המשפיעים על הקשר בין בדידות ודיכאון אשר נבחנו במחקר כללו יתר לחץ דם (מעל 140/90 מ”מ כספית או טיפול בתרופות להפחתת לחץ דם), רמות CRP ודפוסי התנהגות לא-בריאים, כולל עישון, צריכת אלכוהול ופעילות גופנית.

משתתפים עם אבחנה של דמנציה בתוך שלוש שנים מההערכה הראשונית הוצאו מהמחקר על-מנת שלא לכלול מקרים של בדידות כמאפיין מקדים של דמנציה. כמו כן, החוקרים הוציאו מהמחקר משתתפים עם נתונים חסרים.

החוקרים מדווחים כי קרוב לשליש (32.3%) מהמשתתפים סווגו כבודדים. בהשוואה לאלו שלא היו בודדים, שיעור גבוה יותר של משתתפים בודדים לא היו פעילים גופנית (13.2% לעומת 8.4%), מבודדים חברתית (25.2% לעומת 10.9%) ופנו לקבלת עזרה בשל דכאון (44% לעומת 30.1%).

בקרב אלו שדיווחו על בדידות או חוסר יכולת לבטוח באדם קרוב תועד סיכון מוגבר להתפתחות דמנציה (יחס סיכויים של 1.41). באלו עם תחושת בדידות וגם חוסר יכולת לבטוח באדם אחר תועדה עליה גדולה יותר בסיכון לדמנציה (יחס סיכויים של 1.50).

החוקרים מדווחים על קשר חיובי משמעותי בין בדידות ובין הסיכון להתפתחות דמנציה בשלב מאוחר יותר, עם סיכויים גבוהים יותר להתפתחות דמנציה באלו שהיו בודדים (יחס סיכויים מתוקן של 1.39, p<0.001).

יתר לחץ דם ודפוס התנהגות לא-בריא סיפקו הסבר ל-1% ו-2%, בהתאמה, מההשפעה של בדידות על הסיכון לדמנציה. רמות CRP לא עמדו בבסיס הקשר בין בדידות והסיכון לדמנציה.

ממצאי המחקר מספקים הוכחות נוספות לכך שבדידות הינה גורם סיכון הפיך להתפתחות דמנציה, כאשר מידע זה עשוי לסייע בפיתוח התערבויות להפחתת הסיכון לדמנציה ומחלות אחרות.

מתוך אתר Papers.SSRN.Com

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

 • טיפול ב-Brexpiprazole בטוח ויעיל כנגד אי-שקט בחולים עם מחלת אלצהיימר (מתוך כנס ה- Alzheimer’s Association International Conference)

  טיפול ב-Brexpiprazole בטוח ויעיל כנגד אי-שקט בחולים עם מחלת אלצהיימר (מתוך כנס ה- Alzheimer’s Association International Conference)

  בחולים מבוגרים עם דמנציה על-רקע מחלת אלצהיימר, הטיפול ב- Brexpiprazole(ריקסלטי) הוביל לירידה גדולה יותר באי-שקט לעומת פלסבו והוכח כטיפול יעיל ונסבל היטב, כך עולה מנתונים שהוצגו במהלך כנס ה-Alzheimer’s Association International Conference. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אי-שקט הינה ביטוי קליני נפוץ בחולים עם מחלת אלצהיימר, אך כיום אין טיפולים תרופתיים המאושרים על-ידי מנהל המזון […]

 • פעילויות בשעות הפנאי עשויות להפחית את הסיכון לדמנציה (Neurology)

  פעילויות בשעות הפנאי עשויות להפחית את הסיכון לדמנציה (Neurology)

  תחביבים בשעות הפנאי, דוגמת קריאת ספר, תרגילי יוגה ובילוי זמן עם משפחה וחברים מלווים בסיכון מופחת לדמנציה מכל-סיבה, מחלת אלצהיימר ודמנציה וסקולארית, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Neurology. החוקרים השלימו סקירה שיטתית ומטה-אנליזה של מחקרים שפורסמו במאגרי Cochrane, PubMed, Embase ו-Web of Science לזיהוי מחקרים שבחנו את הקשר בין פעילויות בשעות הפנאי […]

 • מה בין טיפול בתרופות אנטי-פסיכוטיות ובין הסיכון לשברי ירך בחולי דמנציה? (Int J Environ Res Public Health)

  מה בין טיפול בתרופות אנטי-פסיכוטיות ובין הסיכון לשברי ירך בחולי דמנציה? (Int J Environ Res Public Health)

  במאמר שפורסם בכתב העת International Journal of Environmental Research and Public Health מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי יש לנקוט משנה זהירות בעת התחלת טיפול אנטי-פסיכוטי בחולים עם דמנציה, גם במינוני טיפול נמוכים, לאור סיכון מוגבר לשברי ירך במקרים אלו. יתרה מזאת, יש מקום לבחון לעיתים קרובות את אפשרות הפחתת מינון או […]

 • עייפות וכאבי ראש הם התסמינים הנפוצים ביותר של Long COVID (מתוך Brain, Behavior & Immunity)

  עייפות וכאבי ראש הם התסמינים הנפוצים ביותר של Long COVID (מתוך Brain, Behavior & Immunity)

  מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Brain, Behavior & Immunity עולה כי עייפות וכאבי ראש הם בין התסמינים הנפוצים ביותר המדווחים על-ידי חולים כארבעה חודשים, בממוצע, לאחר זיהום בנגיף הקורונה. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי סיבוכים של זיהום בנגיף הקורונה לאחר השלב האקוטי של הזיהום, או Long COVID, הם תסמינים ממושכים אותם חווים חלק מהחולים לאחר […]

 • ההשפעות של התערבויות המבוססות על אומנות בקשישים עם ליקוי קוגניטיבי קל (Age and Ageing)

  ההשפעות של התערבויות המבוססות על אומנות בקשישים עם ליקוי קוגניטיבי קל (Age and Ageing)

  במאמר שפורסם בכתב העת Age and Ageing מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בקשישים עם ליקוי קוגניטיבי קל שלקחו חלק בתוכנית מבוססות-אומנות תועד שיפור בתוצאים הנוירו-פסיכולוגיים ובאיכות החיים, לצד ירידה בשיעורי הידרדרות קוגניטיבית. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי התערבויות על-בסיס אומנות עשויות לדחות הידרדרות קוגניטיבית ולשפר את התוצאים הבריאותיים בקשישים עם ליקוי […]

 • ביה

  ביה"ח הציבורי אסותא אשדוד: ניצלו חייו של נער בן 11 לאחר שלקה בדלקת מוח

  הנער היה מורדם ומונשם. מצבו מוגדר כעת קל. אל בית החולים הציבורי אסותא אשדוד מקבוצת מכבי התקבל לפני כשבוע, במלר”ד ילדים, רועי בן לבן, בן 11 תושב העיר אשדוד לאחר תלונות על מספר ימי חום ומיום קבלתו בילבול והליכה לא תקינה. תוצאות הבדיקות הראו כי הוא סובל מדלקת מוח והוא הועבר באופן מיידי למחלקת טיפול […]

 • גורמי סיכון לחרדה ודיכאון בקרב נשים הרות במהלך מגפת הקורונה (Int J Gynaecol Obstet)

  גורמי סיכון לחרדה ודיכאון בקרב נשים הרות במהלך מגפת הקורונה (Int J Gynaecol Obstet)

  במאמר שפורסם בכתב העת International Journal of Gynecology and Obstetrics מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי ההגבלות במהלך מגפת הקורונה הותירו נשים הרות פגיעות יותר ובסיכון מוגבר להפרעות מצב רוח. מהנתונים עולה כי תמיכה של בן זוג ובני משפחה במהלך ההיריון והלידה הינה בן הגורמים המרכזיים המגנים מפני דיכאון וחרדה באוכלוסייה זו, […]