משפחה

תדירות פרכוסים גבוהה ואיכות חיים ירודה מלווים בסיכון מוגבר לדיכאון בחולים עם אפילפסיה (מתוך הכנס השנתי מטעם ה-AAN)

מנתונים שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Academy of Neurology עולה כי תדירות גבוהה יותר של פרכוסים ואיכות חיים יחסית נמוכה הינם גורמי סיכון משמעותיים לדיכאון בחולים עם אפילפסיה.

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון אילו גורמים מלווים בשיעורי היארעות גבוהים יותר של דיכאון בחולים עם אפילפסיה.

מחקר החתך כלל 417 חולים (57% נשים), בגילאי 18 שנים ומעלה, אשר טופלו במרכז רפואי בדטרויט בין יוני 2020 ועד אוקטובר 2021. המשתתפים התבקשו להשיב לשאלון ברשת והשלימו הערכה באמצעות מדדי NDDI-E (Neurological Depression Disorder Inventory in Epilepsy) ו-QOLIE-10-O (Patient-weighted Quality of Life in Epilepsy). מדד של מעל 15 נקודות בסולם NDDI-E הוגדר כחיובי לדיכאון ומדד של מעל הממוצע של 1 עד 5.09 בסולם QOLIE-10-P הצביע על ליקוי גדול יותר באיכות החיים.

החוקרים מצאו כי בחולים עם תדירות פרכוסים גבוהה יותר למעלה משני פרכוסים בחודש תועד סיכון גבוה פי 1.1 לדיכאון, בהשוואה לאלו עם פרכוסים בתדירות נמוכה משני פרכוסים בחודש (p<0.005). מהנתונים עולה עוד כי כל עליה של יחידה אחת במדד QOLIE-10-P לוותה בעליה של פי 1.1 במדד NDDI-E (p<0.001).

החוקרים לא זיהו קשר משמעותי בין דיכאון ובין גיל החולה, מין, גזע, או מספר נוגדי-פרכוס.

ממצאי המחקר מעידים כי תדירות פרכוסים גבוהה יותר ואיכות חיים נמוכה יותר מלווים בסיכון מוגבר לדיכאון בקרב חולים עם אפילפסיה.

מתוך הכנס השנתי מטעם ה-American Academy of Neurology

לידיעה ב-Healio

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים