תלונות בשרירים לפני הופעת סרטן בקרב ילדים

סרטן בקרב ילדים מתבטא לעיתים קרובות בכאבים פזורים, ומקשה עוד יותר על  קביעת האבחנה  כאשר התלונות הראשונות הן במערכת המוסקולו-סקלטאלית. תלונות במערכת זו אצל חולי סרטן  אמורות להופיע כאשר יש הסננה סרטנית לתוך מפרקים, לתוך עצמות, לתוך מוח העצם, לתוך  השרירים, ולאחר דימום לתוך המפרק או מסביבו, וכן לאחר השפעה פרה-ניאופלסטית (paraneoplastic) המועברת באמצעות מדיאטורים הומורליים.

פחות מ-1% מהילדים המופנים למרפאות ראומטולוגיות כתוצאה מכאבים בשרירים או בשלד, מאובחנים בסופו של דבר כחולי סרטן.  כאשר סרטן מתגלה במקרים אלה, האבחנה היא בדרך כלל לויקמיה לימפובלסטית. פחות שכיחות לימפומה, נוירובלסטומה, סרקומה של הרקמות הרכות,  Ewing sarcoma, וגידולים במוח.  התלונות במערכת המוסקולו-סקלטלית בילדים נחשבו בהתחלה כתוצאה  של מחלה ראומטית או מוסקולו-סקלטלית. מחקרים עד כה כבר הראו  שגידולים ממאירים מתבטאים לעיתים בפעם הראשונה כאילו מדובר במחלה ראומטית.

דלקת פרקים או arthropathy  היו התלונות העיקריות  שהובילו לאבחנה מוטעית, כגון דלקת פרקים תגובתית, osteomyelitis juvenile idiopathic arthritis, ו- spondylo-arthropathies.  דלקת פרקים אובחנה בהתחלה אצל 6% עד 9% מהילדים שמאוחר יותר אובחנו כלוקים ב acute lymphoblastic leukemia. כ-88% מהילדים עם  acute  lymphoblastic leukemia     יחד עם דלקת פרקים אבחנו באבחנה מוטעית בתחילה.

החוקרים השתמשו ברישום המחלות שנמצא בשימוש בדנמרק. רישום זה אפשר להם לדלות את מקרי הסרטן בבני הנוער הצעירים מ -15 שנה החל מ-1 בינואר 1996 ועד 31 בדצמבר 2018. רישום זה כולל את כל אוכלוסיית דנמרק. החוקרים רשמו את כל מקרי הסרטן בבני נוער שאובחנו בתקופה זו וכן כל בני הנוער שאובחנו  כלוקים במחלה מוסקולו-סקלטאלית, שהיו בטיפול בבית החולים.

מהתוצאות עלה ש- 3895 ילדים אובחנו כלוקים בסרטן. מתוכם 264, שהם 7%, אובחנו כלוקים במחלה מוסקולו-סקלטאלית בששת החודשים לפני האבחנה של מחלה ממאירה. שיעור ההישרדות לא הושפע מהעובדה שהסרטן לא התגלה בעת התלונות  המוסקולו-סקלטאליות. הזמן החציוני שעבר בין פנייה לרופא עם התלונות המוסקולו-סקלטאליות  עד לאבחנת הסרטן היה 15 יום בלבד. האבחנות המוטעות היו בעיקר juvenile idiopathic arthritis,  arthritis לא מוגדרת, ו-  arthropathy, כאשר בסופו של דבר האבחנה ברוב המקרים הייתה  acute lymphoblastic leukemia, bone sarcoma, ו- neuroblastoma.

המאמר הופיע בכתב העת Journal of Pediatrics  בחודש מרס 2022.


Musculoskeletal diagnoses before cancer in children

Brix N and others

J Pediatr 2022;242:32

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים