משפחה

טיפול ניאו-אדג’וונטי במשלב Nivolumab עם כימותרפיה משפר תוצאות בחולים עם NSCLC (מתוך N Engl J Med)

בחולים עם סרטן ריאות נתיח מסוג NSCLC (Non-Small Cell Lung Cancer), טיפול ניאו-אדג’וונטי ב-Nivolumab (אופדיבו) עם כימותרפיה הוביל להארכה משמעותית של משך הישרדות ללא-אירועים ושיעורים גבוהים יותר של תגובה פתולוגית מלאה, בהשוואה לטיפול כימותרפי בלבד, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת New England Journal of Medicine.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי טיפול ניאו-אדג’וונטי או אדג’וונטי בכימותרפיה הדגים תועלת מתונה בהשוואה לניתוח בלבד בחולים עם NSCLC נתיח. במחקרים מוקדמים, טיפול ניאו-אדג’וונטי המבוסס על Nivolumab הדגים פעילות קלינית מבטיחה; עם זאת, עד כה לא היו נתונים ממחקרים בשלב 3 לאישור הממצאים.

החוקרים השלים מחקר בשלב 3, בתווית-פתוחה, בו חולקו באקראי חולים עם NSCLC בשלב IB עד IIIA לקבלת Nivolumab עם כימותרפיה מבוססת-פלטינום, או כימותרפיה בלבד, אשר לאחר מכן הופנו לניתוח. תוצאי הסיום העיקריים כללו הישרדות ללא-אירועים ותגובה פתולוגית מלאה. ההישרדות הכוללת הוגדרה כתוצא משני עיקרי. עוד בחנו החוקרים את הבטיחות של הטיפול בכלל החולים.

חציון הישרדות ללא-אירועים עמד על 31.6 חודשים עם Nivolumab וכימותרפיה, לעומת 20.8 חודשים עם כימותרפיה בלבד (יחס סיכון להתקדמות מחלה, הישנות מחלה, או תמותה, של 0.63, p=0.005). שיעור החולים עם תגובה פתולוגית מלאה עמד על 24% (רווח בר-סמך 95% של 18-31%) ועל 2.2% (רווח בר-סמך 95% של 0.6-5.6%), בהתאמה (יחס סיכויים של 13.94, p<0.001).

תוצאות הישרדות ללא-אירועים ותגובה פתולוגית מלאה במרבית תתי הקבוצות שנבחנו במחקר נטו לטובת Nivolumab עם כימותרפיה, בהשוואה לכימותרפיה בלבד.

בניתוח הביניים הראשון, יחס הסיכון לתמותה עמד על 0.57 (רווח בר-סמך 99.67% של 0.30-1.07) ולא ענה על הקריטריון להגדרת מובהקות סטטיסטית.

מבין החולים שעברו הקצאה אקראית, 83.2% מהחולים בזרוע הטיפול האימונותרפי-כימותרפי ו-75.4% מאלו בזרוע טיפול כימותרפי בלבד עברו ניתוח.

אירועים חריגים על-רקע הטיפול בדרגה 3-4 תועדו ב-33.5% מהחולים בזרוע טיפול ב-Nivolumab עם כימותרפיה, בהשוואה ל-36.9% מהחולים בזרוע טיפול כימותרפי בלבד.

החוקרים כותבים כי ממצאי המחקר מעידים על תוצאות טובות יותר בטיפול בחולים עם NSCLC נתיח בעקבות הוספת טיפול ב-Nivolumab לטיפול כימותרפי לפני-ניתוח. עוד עולה מהנתונים כי לא תועדה עליה בהיארעות אירועים חריגים או פגיעה באפשרות התערבות ניתוחית בעקבות תוספת הטיפול האימונותרפי.

N Engl J Med, April 11, 2022

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים