משפחה

התועלת של טיפול במעכבי SGLT-2 בחולים עם אי-ספיקת לב (Annals of Internal Medicine)

בקרב חולים עם אי-ספיקת לב, טיפול במעכבי SGLT-2 (Sodium Glucose Cotransporter) מפחית אשפוזים בשל אי-ספיקת לב ללא תלות בנוכחות סוכרת, כאשר התועלת בולטת במיוחד בשנה הראשונה לטיפול.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מחקרים אקראיים ומבוקרים הוכיחו את ההגנה הלבבית של טיפול במעכבי SGLT-2 במבוגרים עם סוכרת מסוג 2. מעדויות חדשות עולה כי היתרון של הטיפול עשוי להיות נכון גם בחולים ללא סוכרת. כעת הם השלימו את המחקר במטרה לבחון את ההשפעה של מעכבי SGLT-2 בחולים עם אי-ספיקת לב, ללא תלות בנוכחות סוכרת מסוג 2.

החוקרים ערכו חיפוש במאגרי PubMed, Web of Science, Cochrane Library ו-Embase והתמקדו במחקרים שכללו מבוגרים עם אי-ספיקת לב שחולקו באקראי לטיפול במעכבי SGLT-2 או קבוצת ביקורת.

מהנתונים עולה כי טיפול במעכבי SGLT-2 הפחית את הסיכון לאשפוזים בשל אי-ספיקת לב בהיקף של 37% (רווח בר-סמך 95% של 25-47%) לאחר שישה חודשים, בהיקף של 32% (רווח בר-סמך 95% של 20-42%) לאחר שנה אחת ובשיעור של 26% (רווח בר-סמך 95% של 10-40%) לאחר שנתיים. לצד זאת, הטיפול התרופתי הפחית את התמותה הקרדיווסקולארית בהיקף של 14% (רווח בר-סמך 95% של 1-25%) לאחר שנה (דרגת ודאות גבוהה).

אעפ”י כן, עדויות בדרגת ודאות נמוכה לא העידו על הגנה מפני תמותה מכל-סיבה, התקדמות מחלת כליות, או כשל כלייתי.

התועלת האבסולוטית הצפויה של טיפול במעכבי SGLT-2 הייתה גדולה יותר בחולים שקיבלו את הטיפול בשנה הראשונה ובאלו עם פרוגנוזה גרועה יותר, דוגמת אלו עם אבחנה חדשה של אי-ספיקת לב בבית החולים. בנוסף, טיפול במעכבי SGLT-2 לווה בסיכון גבוה כפליים לזיהומים בדרכי המין (סיכון יחסי של 2.69, רווח בר-סמך 95% של 1.61-4.52; עדויות בדרגת ודאות גבוהה).

החוקרים כותבים כי ממצאי המחקר תומכים בתועלת של מעכבי SGLT-2 בחולים עם אי-ספיקת לב, גם ללא אבחנה של סוכרת. התועלת האבסולוטית של הטיפול התרופתי בולטת במיוחד בשנה הראשונה לטיפול ומשתנה בתלות בגורמים פרוגנוסטיים שונים. הם קוראים לרופאים לשים לב לסיכון המוגבר לזיהומים בדרכי המין בקרב מטופלים בתרופות אלו.

Annals of Internal Medicine, 2022

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים