מות הורה מלווה בהישגים ירודים בבית הספר (JAMA Network Open)

אובדן הורה בילדות מלווה בהישגים אקדמיים ירודים בבית הספר ובאלו שחוו אובדן תתכן תועלת לתמיכה שתמנע סיבוכים בעתיד, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת JAMA Network Open.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אובדן הורה בילדות הינו אירוע הכרוך בדחק משמעותי, כאשר חלק מהילדים האבלים עלולים לפתח אבל מסובך ודחק לאחר-טראומה, עמידות נמוכה לדחק, תסמינים דיכאוניים ממושכים, תחושת חוסר-משמעות והתנהגויות בסיכון גבוה המובילות לשאיפות והישגים ירודים.

החוקרים ביקשו לקבוע אם מות הורה מלווה בהישגים אקדמיים נמוכים, ללא תלות בגורמים משפחתיים ספציפיים, ולקבוע אם ילדים בגילאים מסוימים פגיעים במיוחד לאובדן הורה.

המחקר התבסס על נתונים ממאגר ארצי בשבדיה בין תחילת שנת 1990 ועד סוף שנת 2016, אשר כלל 908,064 ילדים שנולדו בשבדיה בין 1991 עד 2000 והתגוררו במדינה לפני שמלאו להם 17 שנים.

התוצא העיקרי היה שנת הלימוד הממוצעת אליה הגיעו הילדים ואי-השלמת לימודי חטיבת ביניים בגילאי 15-16 שנים.

החוקרים השלימו את ניתוח הנתונים להערכת הקשר בין מות הורה והתוצאות בלימודים, כמו גם השוואה בין ילדים שחוו אובדן הורה לפני סיום לימודי חטיבת ביניים, בהשוואה לאלו שחוו אובדן הורה לאחר מכן.

מהנתונים אודות 22,634 ילדים שאיבדו הורה (גיל ממוצע של 21 שנים עולה כי אובדן הורה לווה בהשלמת פחות שנות לימוד ובסיכון גבוה יותר לאי-השלמת לימודי חטיבת ביניים, בהשוואה לילדים שאינם אבלים (סיכון יחסי מתוקן של 1.36, רווח בר-סמך 95% של 1.32-1.41). עוד עולה מהמחקר כי ללא תלות בסדר הלידה של האחאים, אובדן הורה בגיל צעיר יותר לווה בהשלמת לימודים עד כיתה נמוכה יותר בתוך המשפחה.

החוקרים כותבים כי בילדים שאיבדו הורים תתכן תועלת לתמיכה נוספת בלימודים. הם קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה להבין טוב יותר את הגורמים העומדים בבסיס הקשר במטרה לספק תמיכה הולמת לילדים בסיכון.

JAMA Network Open 2022

לידיעה ב-Healio

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים