משפחה

תוצאות PSA מותאמות גנטית עשויות לשפר את בדיקות הסקר לסרטן הערמונית (AACR Annual Meeting 2022)

מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק

מחקר חדש שהוצג בכנס השנתי של האגודה האמריקאית לחקר הסרטן הראה כי אנטיגן ספציפי לערמונית (PSA) הוא סמן ביולוגי לא מושלם לסרטן הערמונית, אך גורמים גנטיים שאינם סרטניים המשפיעים על רמות ה-PSA עשויים לשפר את דיוק הבדיקה. במחקר אסוציאציות גנטי גדול המשלב רמות PSA בגברים ללא סרטן הערמונית, החוקרים פיתחו ואימתו ציון גנטי הקובע את הנטייה הגנטית של הפרט לרמות PSA גבוהות. מטרת הציון הגנטי היא להתאים את בדיקות הסקר לשונות בערכי PSA שאינן משקפות סרטן הערמונית. הניתוח הראה שהציון הפוליגני אכן משפר את הזיהוי של מחלה משמעותית מבחינה קלינית ומפחית את השכיחות של תוצאות חיוביות שגויות.

PSA, המופרש על ידי רקמות אפיתל הערמונית, יכול להיות מוגבר בנוכחות סרטן הערמונית – אך הוא יכול להיות מוגבר גם על ידי שורה של גורמים שאינם קשורים לסרטן, כגון גיל מבוגר, זיהומים, דלקות או היפרפלזיה שפירה של הערמונית. אפילו אורח חיים – אכילת מזון חריף, שתיית אלכוהול או רכיבה על אופניים – יכולים להשפיע על רמות ה-PSA.

כדי לזהות חתימות גנטיות הקשורות לתנודות נורמליות בביטוי PSA, החוקרים ערכו מחקר אסוציאציות רחב הכולל גנום של PSA ב-95,768 גברים ללא אבחנה של סרטן הערמונית. הצוות זיהה סך של 129 וריאנטים גנטיים הקשורים ל-PSA, מתוכם 82 לא זוהו בעבר, והשתמש בגרסאות אלו כדי לבנות ציון פוליגני למדידת נטייה אינדיבידואלית לרמות PSA גבוהות. לאחר מכן, החוקרים אימתו את הציון הפוליגני על ידי החלתו על שתי קבוצות של ניסויים למניעת סרטן: 5737 גברים שנרשמו לניסוי למניעת סרטן הערמונית (PCPT) ו-22,247 משתתפים בניסוי למניעת סרטן SELECT. הם מצאו שציון ה-PSA הפוליגני היווה 7.3% מהשונות ברמות ה-PSA הבסיסיות בקבוצת ה-PCPT ו-8.7% מהשונות בקבוצת ה-SELECT. הווריאציות לא היו קשורות לסרטן הערמונית באף אחת מהקבוצות, מה שמצביע על כך שהן נבעו מגורמים שפירים.

כדי לראות אם הציון הפוליגני יכול לעזור לזהות גידולים משמעותיים מבחינה קלינית ולהפחית אבחון יתר, הצוות יישם את הציון הגנטי על נתונים בקוהורט של חולים שכולם עברו ביופסיית גידול. שימוש ב-PSA המותאם גנטית היה מונע בערך 1 מכל 5 ביופסיות שבסופו של דבר היו שליליות. הם מצאו גם שציון ה-PSA המותאם גנטית היה טוב יותר בניבוי נוכחות של מחלה אגרסיבית מאשר ציון סיכון גנטי (PGS269) או ערך PSA בסיסי.

למאמר ב-lancet

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים