משפחה

טיפול ב-Nafcillin מהווה חלופה בטוחה ל-Vancomycin בתינוקות עם הופעה מאוחרת של אלח-דם (Pediatrics)

טיפול ב- Nafcillin בטוח לשימוש בתינוקות עם הופעה מאוחרת של אלח-דם המאושפזים ביחידות טיפול נמרץ ביילודים ללא היסטוריה של זיהום או קולוניזציה של MRSA (Methicillin Resistant Staphylococcus Aureus) ועשוי לשמש כחלופה בטוחה ל-Vancomycin בתינוקות אלו, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת Pediatrics.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי Vancomycin, בשילוב עם אמינוגליקוזיד, מהווה את הטיפול האמפירי המומלץ בתינוקות ביחידות טיפול נמרץ ביילודים עם הופעה מאוחרת של אלח-דם, מאחר וחיידקי CONS (Coagulase Negative Staphylococci) מהווים את הפתוגנים הנפוצים ביתר בזרם הדם.

להערכת הבטיחות של Nafcillin במקום Naficillin, בשילוב עם Gentamicin, השלימו החוקרים הערכה רטרוספקטיבית של תינוקות משלוש יחידות טיפול נמרץ ביילודים שקיבלו Nafcillin או Vancomycin כטיפול אמפירי בחשד להופעה מאוחרת של אלח-דם, הן לפני והן לאחר יישום הנחיות לצמצום השימוש ב-Vancomycin.

מדגם המחקר כלל 366 תינוקות שקיבלו מחזור טיפול אנטיביוטי ראשון בחשד להופעה מאוחרת של אלח-דם. כ-84% מהתינוקות הללו קיבלו טיפול אמפירי ב- Nafcillin לפני יישום ההנחיות לצמצום השימוש בתרופה זו, 25% קיבלו טיפול אמפירי ב-Vancomycin לאחר יישום ההנחיות (ירידה של 70%). מנגד, השימוש ב- Nafcillin עלה ב-368% לאחר יישום ההנחיות לצמצום השימוש ב-Vancomycin.

החוקרים מדווחים כי לא תועדו הבדלים במשך הזמן בו תרביות דם היו חיוביות לפני ואחרי ההנחיות. טיפול אנטיביוטי חודש בשני תינוקות בתוך 14 ימים מהפסקת הטיפול הראשוני בשל הישנות אותו זיהום. כל אחד מהתינוקות קיבל טיפול אמפירי ב-Vancomycin.

לא תועדו הבדלים משמעותיים בשיעורי התמותה באשפוז בין התקופה שקדמה ליישום ההנחיות לצמצום השימוש ב-Vancomycin ובין התקופה שלאחר המלצה זו (9% לעומת 10%, בהתאמה).

החוקרים כותבים כי ההשלכות הקליניות של טיפול ב- Nafcillin ושימוש מושכל ב-Vancomycin מונע או מאט התפתחות חיידקים עמידים. יתרה מזאת, הטיפול ב-Vancomycin מלווה בתופעות לוואי חמורות, דוגמת רעילות כלייתית. השימוש ב- Nafcillin במקום Vancomycin מפחית היארעות נזק כלייתי חד ועשוי להפחית את היקף בדיקות הדם הנדרשות, מאחר ואין צורך בקביעת רמת Nafcillin בדם להתאמת הטיפול.

Pediatrics, April 5, 2022

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים