משפחה

אספירין לא מפחית סיכון לאירועים קרדיווסקולרים בטיפול ביתר לחץ דם (JAMA Network Open)

מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק

מחקר חדש שפורסם ב-JAMA Network Open הראה כי תוספת של אספירין לניהול סטנדרטי של לחץ דם לא הפחיתה את הסיכון לאירועים קרדיווסקולריים בקרב מבוגרים עם יתר לחץ דם ולחץ דם סיסטולי מאוזן.

היתרונות של שימוש באספירין למניעה ראשונית של מחלות לב וכלי דם טרשתיים (ASCVD) הועלו בספק לאור נתונים שהראו תוצאות ניטרליות בחולים בסיכון נמוך וחששות לגבי סיכון מוגבר לדימומים ותמותה בקרב מבוגרים בריאים. במחקר, החוקרים ערכו ניתוח של נתונים של יותר מ-2,500 משתתפים ב-SPRINT (ניסוי התערבות בלחץ דם סיסטולי), ניסוי אקראי רב-מרכזי שנערך בין השנים 2010 ל-2013. המטרה של SPRINT הייתה להשוות אסטרטגיות אינטנסיביות וסטנדרטיות להורדת לחץ דם עבור חולי יתר לחץ דם. התוצא העיקרי של המחקר הנוכחי היה סיכון לאירוע קרדיווסקולרי ראשון, שכלל אוטם שריר הלב, תסמונת כלילית חריפה, שבץ מוחי, אי ספיקת לב חריפה ומוות. החוקרים העריכו האם שימוש באספירין בנוסף לניהול לחץ דם סטנדרטי (יעד של פחות מ-140 מ”מ כספית) מפחית את הסיכון ומשפר את ההישרדות. אוכלוסיית המחקר כללה 2,664 חולים מבוגרים, 29.3% היו נשים, ו-24.5% היו בני 75 ומעלה. מחצית מהחולים (1,332) קיבלו אספירין ו-1,332 לא.

בניתוח רב משתנים, 42 אירועים קרדיווסקולריים התרחשו בקבוצת האספירין, בהשוואה ל-20 אירועים באלה שלא נחשפו לאספירין (יחס סיכון, 2.30). הממצאים היו עקביים בניתוחי תת-קבוצות של אנשים צעירים יותר, מעשנים בהווה ובעבר, וחולים עם סטטינים. ניתוח תת-קבוצתי נוסף של אנשים שחולקו אקראית לטיפול סטנדרטי או טיפול אינטנסיבי במחקר SPRINT לא הראה הבדל משמעותי בשיעורי התוצא העיקרי בין אנשים שקיבלו אספירין לאלו שלא קיבלו. שיעורי השימוש באספירין היו 5.85% לעומת 3.60% בקבוצת הטיפול הסטנדרטי ו-4.66% לעומת 2.56% בקבוצת הטיפול האינטנסיבי.

לכתבה ב-Medscape


למאמר ב- JAMA Network Open

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים