משפחה

מערכות ניקוד נפוצות להערכת הסיכון של דלקת ריאות מנבאים היטב תמותה על-רקע זיהום בקורונה (Chest)

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Chest עולה כי שתי מערכות ניקוד נפוצות PSI (Pneumonia Severity Index) ו-CURB-65 (Confusion, Urea, Respiratory rate, Blood pressure, Age ≥ 65) ניבאו באופן דומה את הסיכון לתמותה באשפוז בחולים עם וללא זיהום בנגיף קורונה ודלקת ריאות הנרכשת בקהילה.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי למרות חשיבות סיווג נכון של חולים עם דלקת ריאות הנרכשת בקהילה משנית לזיהום בנגיף הקורונה על-פי הסיכון שלהם לתמותה, אין נתונים רבים בנושא בחולים עם קורונה. הם השלימו ניתוח נשני של שני מחקרים פרוספקטיביים של חולים עם דלקת ריאות שנרכשה בקהילה על-רקע זיהום בנגיף קורונה, או דלקת ריאות שנרכשה בקהילה שאינה על-רקע קורונה.

החולים טופלו בשמונה בתי חולים והחוקרים אספו נתונים אודות משתנים דמוגרפיים, מחלות רקע וממצאים בבדיקה גופנית, במטרה לחשב את מדדי PSI ו-CURB-65.

התוצא העיקרי היה היכולת של מדדי PSI ו-CURB-65 לנבא תמותה באשפוז בחולים עם וללא דלקת ריאות משנית לזיהום בנגיף קורונה.

החוקרים מדווחים כי 121 חולים (גיל ממוצע של 72 שנים, 57% גברים) הלכו לעולמם או טופלו במסגרת הוספיס ו-511 חולים (גיל ממוצע של 60 שנים, 44% גברים) שרדו עד לשחרור מבית החולים.

שיעורי התמותה באשפוז עמדו על 19% בקרב חולים עם דלקת ריאות הנרכשת בקהילה על-רקע זיהום בקורונה ועל 6.5% באלו עם דלקת ריאות שאינה על-רקע זיהום בנגיף קורונה.

השטח מתחת לעקומת ה-ROC של מדד PSI עמד על 0.82 בחולים עם דלקת ריאות משנית לקורונה ועל 0.79 בחולים עם דלקת ריאות שאינה משנית לנגיף הקורונה. באשר למדד CURB-65, השטח מתחת לעקומת ה-ROC עמד על 0.79 ו-0.75, בהתאמה.

החוקרים מציינים כי הוספת D-dimer ופרו-קלציטונין למדדי PSI ו-CURB-65 הובילו לשיפור זניח בהערכה הפרוגנוסטית של חולים עם דלקת ריאות משנית לנגיף הקורונה. לפיכך, אין מקום להוספת מדדים מעבדתיים אלו להערכה הפרוגנוסטית הראשונית של חולים עם דלקת ריאות משנית לנגיף הקורונה.

ממצאי המחקר מעידים כי בחולים עם דלקת ריאות שנרכשה בקהילה, ללא תלות בגורם, מדדי PSI ו-CURB-65 מהווים כלים טובים לחיזוי הסיכון לתמותה.

Chest, 2022

לידיעה ב-Healio

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים