משפחה

מדדי מבנה ותפקוד פרוזדור שמאל מנבאים סיכון להיארעות אי-ספיקת לב ותמותה (J Am Coll Cardiol)

במאמר שפורסם בכתב העת JACC מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי מדדים חדשים להערכת מבנה ותפקוד פרוזדור שמאל מנבאים סיכון מוגבר להיארעות אי-ספיקת לב ותמותה, באופן שאינו תלוי במדדים להערכת תפקוד חדר שמאל או רמות NT-proBNP.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אין נתונים רבים אודות הקשר בין מדדי מבנה ותפקוד פרוזדור שמאל ובין הסיכון לאי-ספיקת לב או תמותה בקשישים. מטרת המחקר הנוכחי הייתה לבחון את הקשר מדדי מבנה ותפקוד פרוזדור שמאל ובין רמות NT-proBNP והסיכון להיארעות אי-ספיקת לב ותמותה.

החוקרים בחנו את מדדי מבנה פרוזדור שמאל (LAViMax, הנפח המקסימאלי של פרוזדור שמאל ביחס לשטח פני הגוף) ותפקוד פרוזדור שמאל (שיעור ההתרוקנות של הפרוזדור, הרזרבה של פרוזדור שמאלי, הולכה ומתח כיווץ) ב-4,901 משתתפים ממחקר Atherosclerosis Risk in Communities (גיל ממוצע של 75 שנים, 40% גברים) ללא אבחנה קודמת של אי-ספיקת לב.

החוקרים בחנו את הקשר בין מדדי פרוזדור שמאל ובין רמות NT-proBNP והיארעות אי-ספיקת לב ותמותה לאורך חציון מעקב של 3.5 שנים במדגם ARIC.

מהנתונים עולה כי ב-20% מכלל המדגם תועדו מדדים חריגים בהערכת מבנה פרוזדור שמאל. החוקרים מדווחים כי תועד קשר בין כל אחד מהמדדים להערכת פרוזדור שמאל ובין רמות NT-proBNP, למעט LAViMax, עם היארעות אי-ספיקת לב או תמותה. הממצאים נותרו על כנם במשתתפים עם מדדי LAViMax בטווח התקין.

מהממצאים עולה כי למדדי פרוזדור שמאל חשיבות פרוגנוסטית להיארעות אי-ספיקת לב עם מקטע פליטה שמור של חדר שמאל או תמותה והיארעות אי-ספיקת לב עם מקטע פליטה ירוד של חדר שמאל או תמותה.

כאשר מדדי מבנה ותפקוד פרוזדור שמאל הוספו לגורמי סיכון לאי-ספיקת לב ו-NT-proBNP, כל המדדים, למעט LAViMax שיפרו באופן משמעותי את המודל הפרוגנוסטי.

ממצאי המחקר מעידים כי מדדים חדשים להערכת מבנה ותפקוד פרוזדור שמאל, אך לא הערכה סטנדרטית על-פי הנפח המקסימאלי של פרוזדור שמאל, מנבאים באופן בלתי-תלוי את הסיכון להיארעות אי-ספיקת לב ותמותה.

J Am Coll Caridol. 2022

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים