משפחה

מה בין תנומה במהלך היום ובין הסיכון למחלת כבד שומני? (BMC Gastroenterology)

תנומה במשך למעלה מ-60 דקות במהלך היום מלווה בסיכון מוגבר למחלת כבד שומני שאינה על-רקע צריכת אלכוהול (Nonalcoholic Fatty Liver Disease, או NAFLD) במבוגרים בסין, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת BMC Gastroenterology.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי משך שינה אופטימאלי חיוני לשמירה על תפקוד גופני, קוגניטיבי ופסיכולוגי תקין. עם זאת, תנומה ממושכת במהלך היום עשויה להזיק למצב הבריאותי. במחקר הנוכחי הם ביקשו לבחון את הקשר בין משך תנומה ובין הסיכון ל-NAFLD בקרב מבוגרים בגיל העמידה בסין.

במחקר החתך בחנו החוקרים את הדיווחים העצמיים של משך תנומה במהלך היום ומשך השינה בלילה אודות 3,363 מבוגרים בגילאי 20-79 שנים, מהם 140 עם אבחנה של NAFLD על-סמך בדיקת אולטרה-סאונד.

מהנתונים עולה כי 77% מהמשתתפים עם NAFLD דיווחו על תנומה במהלך היום במשך 30 דקות ומעלה.

בהשוואה לאלו שדיווחו כי לא נהגו לישון במהלך היום (391 משתתפים), באלו שדיווחו על תנומה במהלך היום במשך 60 דקות ומעלה (833 משתתפים) תועד סיכון גבוה כפליים ל-NAFLD (יחס סיכויים מתוקן של 2.211, רווח בר-סמך 95% של 1.042-4.69) לאחר תקנון למשתנים דמוגרפיים, רמת השכלה וגורמי סיכון מטבוליים.

בנוסף, החוקרים מדווחים כי היארעות NAFLD עלתה עם עליה במשך התנומה במהלך היום: 2.3% באלו שלא נהגו לישון במהלך היום; 2.6% באלו שישנו פחות מ-30 דקות; 4.5% עם תנומה במשך 30-60 דקות במהלך היום; ו-4.7% בקרב אלו שדיווחו על תנומה בת 60 דקות ומעלה במהלך היום).

ממצאי המחקר מעידים על ההשפעה השלילית האפשרית של תנומה ממושכת במהלך היום על מחלת כבד שומני. אעפ”י כן, החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה לאשר את ממצאי המחקר.

BMC Gastroenterology 2022

לידיעה ב-Healio

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים