משפחה

התעללות מינית או רגשית בילדות מלווה בסיכון מוגבר לטרשת נפוצה בבגרות (Journal of Neurology, Neurosurgery, & Psychiatry)

התעללות מינית או רגשית בילדות עשויה להביא לעליה בסיכון לטרשת נפוצה בנשים והסיכון עולה עוד יותר עם חשיפה למספר סוגי התעללות, כך עולה מתוצאות המחקר הפרוספקטיבי הראשון מסוגו בנושא, שפורסמו בכתב העת Journal of Neurology, Neurosurgery, & Psychiatry.

המחקר כלל משתתפים במדגם Norwegian Mother, Father and Child Cohort, מחקר מבוסס-אוכלוסייה שכלל נשים מנורבגיה שהיו בהריון בין 1999 עד 2008. מבין 77,997 הנשים, 14,477 דיווחו על היסטוריה של התעללות רגשית, מינית ו/או גופנית בילדות, כאשר יתר 63,520 שללו היסטוריה של התעללות. לאחר מעקב ממוצע של 13 שנים, 300 נשים אובחנו עם טרשת נפוצה, מהן 24% דיווחו על היסטוריה של התעללות בילדות, זאת בהשוואה ל-19% מהנשים שלא פיתחו טרשת נפוצה.

להערכת הקשר בין התעללות בילדות ובין הסיכון לטרשת נפוצה, החוקרים השלימו ניתוח סטטיסטי שכלל תקנון לערפלנים ומתווכים, כולל עישון, השמנה, גורמים סוציו-אקונומיים בבגרות ומצב סוציאלי בילדות. המודל הראה כי התעללות רגשית לוותה בעליה של 40% בסיכון לטרשת נפוצה  והתעללות מינית לוותה בעליה של 65% בסיכון למחלה הנוירולוגית.

למרות שהתעללות גופנית לא לוותה בעליה מובהקת סטטיסטית בסיכון לטרשת נפוצה, סוג זה של התעללות תרם לקשר מנה-תגובה כאשר נשים נחשפו ליותר מסוג אחד של התעללות בילדות. בנשים שנחשפו לשניים מבין שלושה סוגי התעללות תועדה עליה של 66% בסיכון לטרשת נפוצה, בעוד שבנשים שנחשפו לכל סוגי ההתעללות האמורים תועדה העלייה הגדולה ביותר בסיכון לטרשת נפוצה, בהיקף של 93%.

החוקרים כותבים כי ממצאים אלו עולים בקנה אחד עם מחקרים קודמים וקוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה לבחון את המנגנון בבסיס הקשר הנ”ל.

Journal of Neurology, Neurosurgery, & Psychiatry 2022

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים