משפחה

ההשפעה של טיפול אינטנסיבי באינסולין על כלי הדם הקטנים של הרשתית בחולים עם סוכרת מסוג 2 (BMC Ophthalmol)

במאמר שפורסם בכתב העת BMC Ophthalmology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי טיפול אינטנסיבי באינסולין מוביל לירידה זמנית בצפיפות כלי דם באזור המקולה והדיסקה האופטית. החוקרים כותבים כי בדיקת Optical Coherence Tomography Angiography (OCTA) עשוי ה לסייע במעקב אחר חולים עם סוכרת מסוג 2 תחת טיפול אינטנסיבי באינסולין.

במסגרת המחקר בחנו החוקרים את השינויים בכלי הדם הקטנים של הרשתית ומשתנים נלווים בחולים עם סוכרת מסוג 2 לפני ואחרי טיפול אינטנסיבי באינסולין. המשתתפים במחקר סווגו לזרוע טיפול אינטנסיבי באינסולין וזרוע טיפול תרופתי פומי. כל החולים במחקר אובחנו עם סוכרת וללא אבחנה של רטינופתיה או רטינופתיה סוכרתית לא-פרוליפרטיבית. בדיקת OCTA הושלמה בכל החולים לפני הטיפול וכן חודש, שלושה חודשים וחצי שנה לאחר הטיפול. החוקרים עקבו אחר שינויים בעובי וצפיפות כלי הדם באזור המקולה והדיסקה האופטית.

מדגם המחקר כלל 36 עיניים בזרוע הטיפול האינטנסיבי באינסולין ו-36 עיניים בזרוע הטיפול הפומי לסוכרת. לאחר חודש אחד של טיפול, צפיפות כלי הדם ב-DCP (Deep Capillary Plexus) ו-ppVD (Peripapillary Capillary Vessel Density) היו נמוכים משמעותית בעקבות הגברת עצימות הטיפול. בנקודת הזמן של שלושה חודשים לאחר הגברת עצימות הטיפול תועדה ירידה בצפיפות כלי דם באזור SCP (Superficial Capillary Plexus), DCP ובאזור הפוביאה ו-ppVD.

שישה חודשים לאחר הטיפול תועדה ירידה בצפיפות כלי הדם עקב הגברת עצימות הטיפול באזורי DCP ו-ppVD. צפיפות כלי הדם לא השתנת משמעותית בזרוע הטיפול הפומי.

ממצאי המחקר מעידים כי טיפול אינטנסיבי באינסולין עשוי להשפיע על כלי הדם של הרשתית באזור המקולה והדיסקה האופטית, כאשר לבדיקת OCTA עשויה להיות חשיבות רבה במעקב אחר חולים עם סוכרת מסוג 2 תחת טיפול אינטנסיבי באינסולין.

BMC Ophthalmol. 2022 Apr 22

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים