משפחה

טיפול בטרוליסיטי מפחית וריאביליות גליקמית בחולים עם סוכרת מסוג 2 (מתוך Diabetes Obes Metab.)

בחולים עם סוכרת מסוג 2, טיפול ב-Dulaglutide (טרוליסיטי) לבד או בשילוב עם תרופות פומיות לאיזון רמות הסוכר בדם, ללא טיפול באינסולין, מלווה בהפחתת וריאביליות גליקמית, עם הוכחות להפחתת השונות ברמות הסוכר בדם בהיקף גדול יותר בהשוואה לטיפול ב-Insulin Glargine, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת Diabetes, Obesity & Metabolism. יתרה מזאת, כאשר ניתן בנוסף ל-Insulin Glargine, טרוליסיטי לווה בירידה גדולה יותר בוריאביליות גליקמית, בהשוואה לטיפול באינסולין בלבד.

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את הקשר בין טיפול בטרוליסיטי ובין וריאביליות גליקמית במבוגרים עם סוכרת מסוג 2. הם השלימו ניתוח פוסט הוק של נתונים משישה מחקרים אקראיים, בשלב 3, במטרה לקבוע את הקשר בין טיפול בטרוליסיטי במינון 1.5 מ”ג פעם בשבוע ובין שונות גליקמית במבוגרים עם סוכרת מסוג 2.

החוקרים התבססו על נתונים מ-7-8 עקומות סוכר על-סמך מדידה עצמית לאורך עד 28 שבועות טיפול וחישבו את הוריאביליות הגליקמית בכל יום ובין ימים שונים, כמו גם את הוריאביליות הגליקמית במדידות סוכר בדם בצום.

מהנתונים שנאספו מחמישה מחקרים להערכת טרוליסיטי כטיפול בודד או כתוספת לטיפול פומי לאיזון גליקמי, ללא אינסולין, החוקרים זיהו ירידה משמעותית קלינית בוריאביליות ערכי סוכר בכל יום ובין ימים ובוראביליות ערכי סוכר בצום מתחילת המחקר בזרוע הטיפול בטרוליסיטי.

השוואות בין קבוצות הטיפול בשני מחקרים הראו כי טרוליסיטי לווה בהפחתת שונות גליקמית בכל יום ובין ימים, כמו גם בהפחתת וריאביליות גליקמית של רמות סוכר בצום, בהשוואה לטיפול ב-Insulin Glargine, כמו כאשר ניתן טרוליסיטי כתוספת טיפול ב-Insulin Glargine אל מול טיפול ב-Insulin Glargine בלבד.

ממצאי המחקר מעידים כי הטיפול בטרוליסיטי עשוי להפחית את הוריאביליות הגליקמית בחולים עם סוכרת מסוג 2, בין אם ניתן לבדו ובין אם בשילוב טיפול תרופתי נוסף. מאחר והפחתת וריאביליות גליקמית עשויה להיות מלווה בתוצאות טובות יותר, לתוצאות אלו תתכן חשיבות קלינית.

Diabetes Obes Metab. 2022 Apr;24(4):631-640.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים