משפחה

החשיבות הפרוגנוסטית של נוקשות עורקית בנשים לאחר מנופאוזה (Menopause)

במאמר שפורסם בכתב העת Menopause מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה קשר בין מדד מהירות גל דופק (Pulse Wave Velocity) ברכיאלי וקרסול גבוה ובין סיכון מוגבר לסיבוכים קרדיווסקולאריים מג’וריים בנשים לאחר-מנופאוזה ללא היסטוריה של מחלות לב וכלי דם.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מאחר ונשים לאחר-מנופאוזה מצויות בסיכון מוגבר למחלות לב וכלי דם, ישנה חשיבות רבה להערכת הסיכון באוכלוסייה זו. מטרת המחקר הנוכחי הייתה לאשר את החשיבות הפרוגנוסטית של נוקשות עורקית בנשים לאחר-מנופאוזה.

החוקרים בחנו באופן רטרוספקטיבי את הנתונים אודות 2,917 נשים מעל גיל 55 שנים (גיל ממוצע של 66.8 שנים), ללא היסטוריה של מחלה קרדיווסקולארית ידועה, אשר עברו הערכה של מהירות גל דופק ברכיאלי וקרסול. התוצא העיקרי היה משלב אירועים קליניים, כולל תמותה מכל-סיבה, אוטם לבבי לא-פטאלי, רה-וסקולריזציה כלילית ואירוע מוחי.

לאורך מעקב חציוני של 4 שנים, שיעור הסיבוכים הקרדיווסקולאריים המג’וריים עמד על 1.9% (56 מקרים). מניתוח סטטיסטי עולה כי מהירות גל דופק הייתה גבוהה יותר משמעותית בנשים עם התוצא העיקרי, בהשוואה לאלו ללא סיבוכים קרדיווסקולאריים מג’וריים (1,947 לעומת 1,690 ס”מ/שניה, p<0.001).

לכל עליה של 100 ס”מ/שניה במהירות גל דופק, יחס הסיכון לתוצא העיקרי עלה פי 1.15 (רווח בר-סמך 95% של 1.08-1.22, p<0.001). באותו ניתוח סטטיסטי, מהירות גל דופק של מעל 1,613 ס”מ/שניה לוותה בסיכון מוגבר לסיבוכים קרדיווסקולאריים מג’וריים (יחס סיכון של 3.06, רווח בר-סמך 95% של 1.40-6.68).

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי מהירות גל דופק עשוי לשמש ככלי סקירה שימושי להערכת הסיכון לסיבוכים קרדיווסקולאריים מג’וריים.

Menopause, May 1, 2022

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים