משפחה

החשיבות של מדד מסת גוף בהופעה מוקדמת של מנופאוזה בנשים עם סוכרת מסוג 2 (Menopause)

במאמר שפורסם בכתב העת Menopause מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי מנופאוזה מופיעה בגיל מבוגר יותר בנשים עם סוכרת מסוג 2, כאשר מדד מסת הגוף מהווה גורם מתווך חשוב של הקשר בין גיל בעת מנופאוזה ובין משק הסוכר.

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את הקשר בין גיל בעת מנופאוזה ובין סוכרת מסוג 2 ולקבוע אם הקשר תלוי במדד מסת הגוף.

מחקר החתך כלל 4,279 נשים סיניות לאחר-מנופאוזה, כאשר ניתוח סטטיסטי שימש להערכת הקשר בין גיל בעת מנופאוזה וסוכרת מסוג 2. החוקרים בחנו את הקשר בין גיל בעת מנופאוזה עם רמות סוכר בדם בצום, רמות סוכר שעתיים לאחר ארוחה, מדד HOMA-IR (Homeostasis Model Assessment for Insulin Resistance) ו-HOMA-β (HOMA β cell function). עוד בחנו החוקרים את ההשפעה של מדד מסת הגוף על הקשר בין סוכרת מסוג 2 וגיל בעת מנופאוזה.

לאחר תקנון מלא, בנשים עם גיל מבוגר יותר בעת מנופאוזה (מעל 54 שנים) תועדה שכיחות גבוהה יותר של סוכרת מסוג 2 (יחס סיכויים של 1.401, p=0.044), בהשוואה לנשים בהן מנופאוזה הופיעה בגיל צעיר יותר. מניתוח סטטיסטי עלה כי כל עליה של שנה אחת בגיל בעת הופעת מנופאוזה לוותה בעליה של 0.4 מ”ג/ד”ל בריכוז סוכר בדם בצום (p=0.014), עליה של 0.9 מ”ג/ד”ל בריכוז סוכר בדם שעתיים לאחר ארוחה (p=0.024) וירידה של 1.540 במדד HOMA-β, אך ללא שינוי במדד HOMA-IR.

הממצאים הצביעו על קשר בין גיל מבוגר יותר בעת מנופאוזה ובין עודף-משקל/השמנת יתר (יחס סיכויים של 1.416, p=0.015).

מדד מסת גוף תיווך חלקית את הקשר בין גיל בעת מנופאוזה ובין ריכוז סוכר בדם בצום (גודל השפעה של 5.42%) וריכוז סוכר בדם שעתיים לאחר-ארוחה (גודל השפעה של 7.69%).

ממצאי המחקר מעידים על קשר חיובי בין גיל מבוגר יותר בעת מנופאוזה ובין סוכרת מסוג 2, כאשר מדד מסת גוף תיווך באופן חלקי את הקשר בין גיל בעת מנופאוזה ובין משק הסוכר. החוקרים קוראים להשלים מחקרים פרוספקטיביים במטרה לאשר את ממצאי המחקר.

Menopause, May 1, 2022

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים