משפחה

טיפול במוזיקה עשוי להקל על דכאון ותסמיני מנופאוזה בנשים מבוגרות (Menopause)

טיפול במוזיקה הוביל להקלה משמעותית בתסמיני דיכאון, לצד הקלה בתסמיני מנופאוזה בנשים מבוגרות, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Menopause.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי תסמיני מנופאוזה כוללים לעיתים קרובות בעיות פסיכולוגיות. האזנה למוזיקה משמשת פעמים רבות ככלי להתמודדות עם מצבים אלו וכעת הם ביקשו לקבוע את ההשפעה של האזנה למוזיקה על תסמיני מנופאוזה ודיכאון.

המחקר האקראי-מבוקר נערך בין יולי 2019 ועד דצמבר 2020 וכלל 48 נשים לאחר-מנופאוזה, אשר חולקו באקראי לקבוצת טיפול במוזיקה (21 נשים) או קבוצת ביקורת (27 נשים). החוקרים הפעילו את המוזיקה לנשים לאחר-מנופאוזה בזרוע ההתערבות במהלך 18 מפגשים לאורך שישה שבועות. הם אספו נתונים אודות מדדי BDI (Beck Depression Inventory) ומדד תסמיני מנופאוזה לפי סולם MRS (Menopause Rating Scale).

מהנתונים עולה כי מדדי MRS לאחר ההתערבות בקרב נשים בזרוע הביקורת היו גבוהים יותר, בהשוואה לנשים בקבוצת ההתערבות, אך ההבדל בין הקבוצות לא היה מובהק סטטיסטית. מהשוואת מדדי BDI לאחר ההתערבות בנשים בזרוע ההתערבות ובזרוע הביקורת עלה כי חלה ירידה משמעותית במדדי דיכאון בקרב נשים בקבוצת הטיפול במוזיקה (p=0.036). מהשוואת ההבדלים במדדי BDI ו-MRS לפני ואחרי ההתערבות עלה כי חלה ירידה משמעותית במדדי MRS בקרב נשים לאחר טיפול במוזיקה.

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים על היתרונות של טיפול במוזיקה להקלה על תסמיני מנופאוזה ודיכאון בנשים לאחר-מנופאוזה. לאור זאת, הם סבורים כי מוזיקה עשויה לשמש כאפשרות טיפול לא-תרופתי לשיפור איכות החיים של נשים אלו.

Menopause, May 1, 2022

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים