משפחה

מגורים בסביבת שטחים ירוקים מורידים סיכון לשבץ איסכמי (Environment International)

מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק

במחקר חדש שפורסם לאחרונה בכתב העת Environment International נבדקה ההשפעה של שטחים ירוקים סביב אזורי מגורים על שכיחות של שבץ איסכמי (IS). תוצאות המחקר לא הותירו ספק – אנשים שחיים בטווח של 300 מטר משטח ירוק הראו ירידה של עד 16% בסיכון שלהם ללקות ב-IS, הסוג הנפוץ ביותר של שבץ מוחי.

החוקרים ערכו מחקר פרוספקטיבי אורכי כדי להדגים את ההשפעה החיובית שיש לשטחים ירוקים על מניעת IS. הם כללו נתונים עבור בני 18 ומעלה החל מ-1 בינואר 2016. אנשים שקיבלו אבחנה של מחלת כלי דם במוח לפני תאריך זה לא נכללו בניתוח. העוקבה הסופית כללה 3,521,274 משתתפים שהיו במעקב במשך תקופה של שנתיים (1 בינואר 2016 עד 31 בדצמבר 2017). מדובר במחקר הגדול ביותר באירופה לניתוח ספציפי של הקשר ארוך הטווח של זיהום אוויר עם שכיחות שבץ מוחי. מחקר זה הדגיש את השפעת החשיפה, במגורי המשתתפים, לרמות הסביבה של fine particulate matter (PM2.5), דו תחמוצת החנקן (NO2) ופחמן שחור (BC). החוקרים גם ניתחו את המספר והצפיפות של שטחים ירוקים ב-300 מטרים מבתי המשתתפים. הם גילו שככל שהמגורים הסובבים את השטח הירוק גבוה יותר, כך החשיפה לזיהום אוויר נמוכה יותר, וכך גם בריאותם של כלי הדם המוחיים טובה יותר. רמות החציון של PM2.5, NO2 ו-BC היו 17 מיקרוגרם/מ”ק, 35 מיקרוגרם/מ”ק ו-2.3 מיקרוגרם/מ”ק, בהתאמה – גבוהות בהרבה מרמות הבטיחות של ארגון הבריאות העולמי (WHO) של 5 מיקרוגרם/מ”ק עבורPM2 ו-10 מיקרוגרם/מ”ק עבור NO2.

המחקר הראה קשר ישיר בין העליות של רמות PM2.5, NO2 ו-BC באטמוספירה לבין הסיכון להופיע עם IS. עבור כל תוספת של 5 מיקרוגרם/מ”ק ב-PM2.5, הסיכון עלה ב-4%. עבור כל עלייה של 10 מיקרוגרם/מ”ק ב-NO2, ישנה עלייה נוספת של 4%. עבור כל עלייה של 1 מיקרוגרם/מ”ק של BC, יש עלייה של 5%. המספרים הללו זהים עבור כלל האוכלוסייה, ללא קשר לגורמים סוציו-אקונומיים אחרים, גיל או מצב עישון. לעומת זאת, שטח ירוק יותר מקיף מגורים מוריד ישירות את הסיכון ל-IS בשיעור של עד 16%.

לכתבה ב-Medscape

למאמר ב-Environment International

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים